Об’єднання «Спілка молочних підприємств України» (СМПУ) було створено у 2001 році. Засновниками стали 19 компаній: молокопереробні підприємства, а також компанії, що забезпечують молокопереробні підприємства необхідним обладнанням, інгредієнтами, технологіями та послугами. 

До складу Спілки входить 62 юридичні особи. Це молочні компанії, сільськогосподарські підприємства з виробництва молока та компанії-супутники молочної галузі.

70% молока, що надходить на переробку в Україні, переробляють саме переробні підприємства СМПУ. 20 молочних компаній Об’єднання експортують свою продукцію до країн ЄС. 

Місія СМПУ – сприяти розвитку молочної галузі України, співпрацюючи з органами влади та міжнародними організаціями в розробці державних програм та законопроектів, створювати передумови для впровадження українськими переробниками сучасних практик молочного бізнесу, забезпечувати дотримання правил добросовісної конкуренції, зміцнювати професійні зв’язки з колегами в ЄС для гармонійної співпраці та відповідності всіх секторів молочної галузі України міжнародним стандартам.

Представники Спілки входять до складу Робочої групи з питань вирішення проблем розвитку галузі тваринництва, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Громадської ради при Міністерстві аграрної політики та продовольства, Ради з просування експорту при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі та Ради експортерів при Міністерстві закордонних справ, Федерації роботодавців України, Робочої групи з питань агропромислового розвитку України, Торгово-промислової палати України, Української ради бізнесу.

Важливим напрямом діяльності Спілки є сприяння створенню цивілізованих ринкових умов виробництва та реалізації продукції, усуненню недобросовісної конкуренції та фальсифікованої продукції на внутрішньому ринку. При фінансовій підтримці та за участю Спілки розробляються інші державні стандарти та нормативні документи, що діють в галузі виробництва і переробки молока. Спілка входить до складу Технічного комітету стандартизації “Молоко, м’ясо та продукти їх переробки” (ТК 140).

Здійснюється постійний моніторинг нормативно-правової бази, відслідковуються процеси підготовки найважливіших документів у Верховній Раді України, Уряді, інших органах виконавчої влади.

У своїй роботі Спілка співпрацює з профільними університетами, академіями, міжнародними організаціями, що дає можливість вільного доступу до міжнародних стандартів, законодавчих актів, наукових розробок, методик, маркетингових досліджень, що дозволяє прискорити роботу по гармонізації української нормативно-правової бази в сфері молочної галузі, модернізацію і розвиток молочної промисловості у відповідності з вимогами Європейського Союзу та Світової Організації Торгівлі.

В перші місяці після запровадження воєнного стану здійснювався захист інтересів молокопереробних підприємств шляхом внесення пропозицій щодо оптимізації переліку товарів критичного імпорту в частині товарних позицій молокопродуктів.

Здійснювалося лобіювання доступу підприємств-членів Спілки до природного газу за пільговою ціною, що позитивно позначилось на їх фінансовому стані в умовах воєнного стану.

Проводилося лобіювання участі підприємств-членів Спілки у програмах державного замовлення та забезпечення своєчасності розрахунків за поставлені молокопродукти в межах держзамовлення.

Проводилася активізація процесу законодавчого врегулювання взаємовідносин між виробниками/постачальниками продуктів харчування та торгівельними мережами.

Осрбливу увагу було приділено забезпеченню доступу молокопереробних підприємств до програми доступного кредитування «5-7-9».

Основні напрямки роботи Спілки молочних підприємств:

–   актуалізація законодавства України, що регламентує діяльність у сфері виробництва молокопродуктів;

⁃ законодавче врегулювання взаємовідносин виробників і торговельних мереж;

 ⁃ вирішення оперативних питань експортної логістики;

 ⁃ забезпечення переробних підприємств природним газом за пільгових умов;

 ⁃ інші питання, важливі для стабільної роботи переробної галузі в умовах війни.

З метою формування сприятливих умов для функціонування суб’єктів молочної галузі (насамперед, молокопереробних підприємств, СМПУ активно взаємодіє з Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики та МФДО «За розвиток молочної галузі».

8 лютого 2024 року проведено виїзні комітетські слухань у м. Яготин Київської області на тему: “Молочна галузь України: стан, проблеми та шляхи їх вирішення” (на базі ТДВ «Яготинський маслозавод» ГК «Молочний Альянс» та за участі ТОВ «Українська молочна компанія» («УМК»), члена Комітету виробників молока при СМПУ.
Представниками ВД СМПУ підготовлено проект рекомендацій комітетських слухань, які були схвалені рішенням Комітету від 22.02.2024, протокол № 142. У рекомендаціях відображено низку заходів, які сприятимуть поліпшенню умов функціонування молокопереробних підприємств.


https://komagropolit.rada.gov.ua/documents/sluhannja/75372.html
https://komagropolit.rada.gov.ua/documents/sluhannja/75370.html


Результати комітетських слухань від 08.02.2024 р.:

 • представлено концепт законодавчої ініціативи щодо стимулювання постачання молоко-сировини на промисловому переробку – наразі відповідний концепт перебуває на стадії фіналізації
  з представниками Мінагрополітики з метою його подальшого позиціонування як консолідованої
  позиції суб’єктів молочної галузі та Мінагрополітики;
 • отримано погодження від ДПСС та Нацполіції про початок системної роботи із протидії
  фальсифікату харчових продуктів (в тому числі молокопродуктів).

З метою сприяння просуванню експорту молокопродуктів Спілка сприяла участі членів СМПУ у виставці Gulfood в Дубаї у ІІ-ій половині лютого
https://www.facebook.com/uadairy/posts/pfbid02t1HAbNLJ6qx1bsxXyq88FZn9k6EhqpMFADcrPn2
XdBWfZveVMcGEeVSxuKpaCrszl

Також проведені зустрічі (переговори) представників молочних галузей України та Польщі (СМПУ та Polska Izba Mleka) щодо ситуації з блокуванням кордону та визначення спільних дій для вирішення цієї ситуації (29.02.2024 р., м. Білосток, Польща) та підтримки польською стороною пролонгації дії режиму безмитного ввезення до ЄС української сільськогосподарської продукції (в тому числі молочних продуктів)


https://www.facebook.com/uadairy/posts/pfbid031S1AwTNKkVmp48q9jw14T6LrkNZFWZt4L8d9
8wA3SqAeEpsPMv2NTAX6rWjR9PDhl

СМПУ тримає постійну комунікацію з Міністерством аграрної політики та продовольства України з метою оперативного вирішення наявних проблем із блокування експорту українських молокопродуктів.

За ініціативи Спілки проводились наради щодо преференцій експорту швидкопсувних продуктів в 2023 році. Завдяки Спілці було подовжено перехідний період до 01.01.2025 для молокосировини, виробленої в господарствах населення. Таки чином було попереджено низку негативних соціально-економічних факторів.

Спілка працює над упорядкуванням взаємовідносин з рітейлом.

Проводилась робота щодо сприяння реалізації ініціативи Мінекономіки «Зроблено в Україні», зокрема взято участь у заході щодо презентації платформи “Зроблено в Україні” (26.02.2024 р.) Передбачається, що створення такої платформи забезпечить тісну взаємодію бізнесу, уряду та законодавців; крім того, в рамках функціонування платформи передбачається ініціювання презентації українських аналогів іноземних (з акцентом на польські) харчових продуктів у трьохсторонньому форматі «Уряд – ритейл – виробники» (мета – знизити присутність іноземних, в першу чергу, польських молокопродуктів в Україні);

В рамках співпраці з ТППУ та інших харчових асоціацій проводилась робота щодо:

 • формування потенційних напрямів імплементації Директив ЄС, якими регламентуються
  взаємовідносини між виробниками продуктів харчування та торгівельними мережами;
 • формування стратегії опонування лобістам торгівельних мереж, зокрема в частині
  імплементації положень Директив ЄвроПарламенту і Ради :
 • № 2011/7/ЄС “Про протидію простроченню платежів в торгових операціях”;
 • № 2019/633 “Про недобросовісну торгову практику між підприємствами у сфері сільського
  господарства та продовольства” (в частині імплементації статей 1, 2, п. (а) частини 1 статті 3).

СМПУ бере активну часть у розробці програмних документів щодо розвитку тваринництва загалом та, зокрема, молочної галузі.

Члени Спілки присутні на засіданнях робочої групи при Мінагрополітики з питань розроблення проекту Концепції Державної цільової економічної програми розвитку тваринництва на період до 2033 року (на виконання Рішення РНБОУ «Про стан забезпечення продовольчої безпеки» від 09.10.2023 р., уведеного в дію Указом Президента України від 09.10.2023 р. № 681/2023).

Підготовлено та передано Мінагрополітики пропозиції до змісту проекту Концепції Державної цільової економічної програми розвитку тваринництва на період до 2033 року (в рамках діяльності відповідної робочої групи) (15.02.2024 р.) – з метою забезпечення врахуванням інтересів суб’єктів молочної галузі, зокрема молокопереробних підприємств.

Продовжується співпраця з ФРУ на предмет просування інтересів сектору молокопереробки. Постійна увага приділяється реалізації стратегії боротьби з фальсифікацією та тіньовим молочним ринком у співпраці з ДПСС та Нацполіцією.

Для посилення роботи з виробниками молока та просування інтересів виробників в складі Спілки створено Комітет виробників молока. Учасниками стали 10 підприємств – виробників молока.

Після отримання досвіду щодо розробки «Вимог до молока та молочних продуктів» в 2023 році, Радою Директорів прийнято рішення про створення технічного комітету при СМПУ, основним завданням якого є імплементація директив ЄС в молочній галузі України, з урахуванням інтересів, особливостей та історії вітчизняної молокопереробки.

Для вирішення питань розвитку молочної галузі та забезпечення діалогу з європейськими профільними асоціаціями, а І кварталі 2024 року було створено Євроінтеграційний комітет при СМПУ.

Комітет співпрацюватиме з Урядом України, українськими та європейськими експертами, партнерами та профільними асоціаціями. Експертами Комітету розробляється Дорожня карта з визначенням кроків, необхідних для інтеграції вітчизняної молочної галузі в європейську лактосферу, означено часові рамки та ресурси. У 2024-25 роках передбачено здійснити аналіз розбіжностей у законодавствах України та ЄС стосовно молочної галузі та розробити рекомендації щодо необхідних змін у законодавстві та нормативних актах.

Євроінтеграційний комітет СМПУ також надаватиме консультативну підтримку українським виробникам молока та переробникам, сприятиме доступу до фінансування та інвестицій. Завданням Комітету є також сприяння просуванню української молочної продукції на ринок ЄС, участь у міжнародних виставках та організація торгових місій. Партнером Євроінтеграційного комітету є Європейська молочна асоціація (EDA), з якою СМПУ співпрацює.