Аграрії просять уряд вжити дієвих засобів для стабілізації зернового ринку України

Члени комітету підприємців АПК при ТПП України звернулись до голови уряду Дениса Шмигаля із пропозицією провести спільну нараду для пошуку рішень із запобігання негативним тенденціям на зерновому ринку.

Відповідне рішення ухвалено під час засідання комітету підприємців АПК при ТПП України 20 липня 2022 року.

Про це йдеться на сайті Торгово-промислової палати України.

Ініціатор засідання Перший віцепрезидент Асоціації фермерів Віктор Шеремета зазначив, що фермери потребують термінової підтримки у поповненні обігових коштів, пролонгації кредитів та врегулюванні відносин із торговельними мережами. Колосальна заборгованість перед переробними підприємствами не дає можливості виробникам придбати сировину, зернові у фермерів.

За даними комітету, через проблеми з темпами експорту, бойові дії, подорожчання пального, недоотримання обігових грошей і зниження цін на агросировину на зовнішніх ринках, очікується суттєве скорочення посівів озимини під новий урожай, ймовірно, цьогорічний урожай кукурудзи залишиться під снігом.

Член комітету підприємців АПК при ТПП України, керівник служби бізнес-проектів ІА «АПК-Інформ», Андрій Купченко представив презентацію «Перспективи зернового та олійного ринків України».

У звіті зазначено, що 2022 року урожайність зернових менша за торішні показники. Проте прогнозованого рівня збору пшениці у 18 мільйонів тонн вистачить для потреб внутрішнього ринку та експорту. Зібрати достатній для ситуації воєнного стану урожай вдалося завдяки готовності аграріїв до посівної та запасам 2021 року.

Зараз ситуація ускладнилась через проблеми логістики, перебої з експортом, брак зерносховищ, зниження цін на агропродукцію та супутні проблеми. Закупівля насіння, добрива, пального, забезпечення збереження та експорт зернових стануть серйозними викликами для аграріїв. Українські виробники також застерігають, що на цілу низка підприємств малого та середнього бізнесу, фермерських господарств чекає банкрутство через втрату доступу до експорту продукції та величезних викликів, які стоять перед агросектором.

За словами голови комітету підприємців АПК Олега Юхновського, лише консолідованими зусиллями держави та бізнес-спільноти можна знайти рішення, які дозволять Україні зберегти свої позиції як топ-виробника агросировини та допоможуть гарантувати продовольчу безпеку держави.

Зважаючи на загрози, які ускладнюють ситуацію на ринку, за результатами обговорення проблем галузі учасники засідання вирішили звернутись до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із проханням провести спільну нараду із зацікавленими міністерствами та відомствами, представниками бізнесу, галузевими асоціаціями, донорськими організаціями для консолідації зусиль із пошуку ефективних рішень для забезпечення організації збиральної кампанії, збереження зерна та осінньої посівної й активізації експорту.