Аналіз споживчої та молочної інфляції в Україні та Польщі

Споживча інфляція в Україні в вересні прогнозовано прискорилась до рівня 24,4% до вересня минулого року. Тренд досить очікуваний і рухається в рамках макро прогнозів уряду і міжнародних економістів, інформує у Телеграм-каналі  UA-82.5 партнер проектів Інфагро Максим Фастєєв.

На споживчому ринку у вересні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,9%. Найбільше (на 22,7%) подорожчали яйця. На 12,1–3,1% зросли ціни на сало, фрукти, рис, цукор, безалкогольні напої, рибу та продукти з риби, м’ясо та м’ясопродукти. Водночас на 10,4% подешевшали овочі, на 4,3% – продукти переробки зернових.

Офіційний індекс цін на молоко (Держстат) сповільнив темпи роста і знаходиться на 19,4 відсоткових пунктів вище вересня минулого року.

Схожий тренд спостерігаємо і для сировинного ринку – не дивлячись на збільшення закупівельної вартості сировини, динаміка зростання в минулому році в цей період (серпень, вересень) була більш різка, тому зараз і бачимо «оманливе» сповільнення росту. Вже зрозуміло, що в жовтні темпи знову прискоряться.

Якщо подивитися на «поличку», то тут спостерігаємо стабільний рівень – останні 6 місяців ціни на молочку зростають паралельно тренду минулого року (біля +12 відсоткових пунктів). Така стала динаміка зумовлена обмеженнями в ціноутворенні з боку торгових мереж.

Набагато цікавіша історія в Польщі. Попередній розрахунок споживчої інфляції в країні в вересні становив 17,2% до аналогічного періоду минулого року. Як бачимо, індекс нижче українського аналогу.

Але по молоку ситуація кардинально відрізняється. Попередній розрахунок цін на молоко (в ритейлі) демонструє ріст вже майже на третину до вересня минулого року. Якщо казати про ціни на сировину, то тут відрив від 2021 року складає більше 50 відсоткових пунктів! 

В серпні вартість сирого молока в Польщі була на 57% вище серпня минулого року. В вересні тренд стабілізувався і знаходиться на рівні (попередньо) 56,6 відсоткових пунктів, р/р.

Такій розрив в тому числі пояснює зовнішній попит на українські молочні товари як з боку Польщі, так і з боку ЄС загалом. 

Щодо світової ситуації, то Молочний індекс ФАО в вересні очікувано показав незначне зниження щодо серпня, але знаходиться на 24,4 відсоткових пунктів вище вересня минулого року.