Арсен Дідур: СМПУ наполягає на необхідності прийняття Закону про торгівлю

Арсен Дідур, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України

Сьогодні 80% молочної продукції реалізується на внутрішньому ринку, з яких 60-70% продається через ритейл.

Коли почалася війна, виробники молочної продукції мали переваги: імпорту практично не було, тож торговельні мережі залишилися без товару і погоджувалися певний час працювати з постачальниками харчових продуктів на прийнятних умовах. Але потім ритейл знову зайняв позицію монополіста.

Як результат: переробники не мають обігових коштів. Дебіторська заборгованість виробників молочної продукції складає 5 млрд грн, а протермінована заборгованість — це 30-50% від цієї суми, слугує безкоштовним ресурсом, який відстоює ритейл. 5 млрд грн від молочників і сотні мільярдів, які тримає ритейл у своєму обороті від інших постачальників.

Постачальники продуктів харчування продовжують виборювати право отримувати від ритейла своєчасні виплати за поставлений товар.

Питання врегулювання взаємовідносин виробників харчової продукції з торговельними мережами залишається гострим. Вчергове Спілка молочних підприємств України піднімала це питання під час конференції Молочний бізнес-2022. Адже пройшло більше року з реєстрації кількох законопроектів, покликаних сприяти вирішенню проблеми затримки платежів мережами та інших питань, пов’язаних з торгівлею продуктами. Місяці обговорень та дискусій на рівні комітетів ВР з участю зацікавлених сторін не дали ніякого практичного результату.

Ніякі Меморандуми не допоможуть вирішити проблему. Рух України в Європу не зупинити. Але для цього ми маємо виконати своє “домашнє завдання”. Саме тому для ефективного врегулювання відносин виробників з мережами потрібен повноцінний закон, що відповідав би Директиві Європарламенту і Єврокомісії №2019/633.

І на цьому СМПУ буде продовжувати наполягати.