8 лютого відбулися виїзні слухання Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики на тему «Молочна галузь України: стан, проблеми та шляхи їх вирішення». Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ, говорив про наступне:
“Останні 3-4 роки переробні підприємства України всякими способами конкурують за дефіцитну сировину і це призводить до нестабільності в галузі та здорожчання молочних продуктів на полицях.
Довгий час основою виробництва, на яку розраховували, і на якій базувалася стратегія розвитку, були господарства населення. Якийсь час тому вони виробляли до 90% молока в країні, зараз їх частка складає приблизно 60-70%. Але молоко, вироблене в господарствах населення, не відповідає європейським стандартам, тобто не відповідає сучасним вимогам якості. Це безперспективний для галузі напрям і не можна розраховувати, що цей сектор виробництва може допомогти вирішити проблему дефіциту сировини. Євроінтеграційні наміри України вимагають переходу на переробку виключно молока, що постачається промисловими фермами, причому фермами з поголівʼям 500+.
Для переробників вкрай необхідно, щоб у найближчі 2-3 роки промислове виробництво молока щорічно зростало на 1.0-1.5 млн т. Ми в СМПУ вважаємо, що це реальне завдання, якщо цим буде займатися бізнес, законодавці забезпечать умови, а уряд підтримає. Для реалізації цього завдання потрібно визначити, якими мають бути наші спільні дії для забезпечення росту тваринництва.
Нещодавно Президент України, підписуючи рішення РНБО, підкреслив, що для безпеки держави важливою є і продовольча безпека, а розвиток тваринництва – це одне з найперших завдань.
Для стабілізації молочного сектору потрібен меседж від держави, що цей сектор потрібен державі і вона не орієнтується на імпорт. Зараз ми бачимо, що, наприклад, імпорт сиру забирає у нас 30% ринку, і це впливає на ціноутворення. Ми вже залежні і від імпорту масла, не вистачає сировини. Ми бачимо масло українського виробництва ціною 100 грн за пачку (500 грн/кг), і бачимо імпортне по 150 грн за пачку (750 грн/кг). В умовах дефіциту сировини вже за 2-3 місяці ми можемо запропонувати населенню ціну 1000 грн/кг. І це буде шоком.
Зараз на молочну галузь тисне дефіцит сировини. Українські виробники молочної продукції мають можливість переробляти сировини значно більше, ніж зараз. Зараз вони переробляють близько 3 млн т, з них 10% – це молоко, отримане від господарств населення. Переробні підприємства готові переробляти 5-6 млн т, забезпечуючи внутрішній ринок і нарощуючи експорт, який дасть валюту нашій державі.
Треба також зазначити, що молокопереробні підприємства є помітними платниками податків, торік вони сплатили до державного бюджету 3.3 млрд грн. Але з вироблених в країні 7 млн т молока у переробку надійшло близько 3 млн т. А де ще 4 млн т?
В галузі існує великий тіньовий молочний сектор. Ми бачимо заповнені молочними продуктами полиці маленьких магазинчиків та кіосків. Ці продукти вироблені з молока, отриманого від населення, і їх виробники створюють нерівні умови конкуренції для молокопереробних підприємств, які працюють легально і сплачують податки. Державою недоотримується ще 3.3 млрд податків, які вона зараз отримує від переробних підприємств.
СМПУ має спільну позицію з Міністерством аграрної політики, яка полягає в тому, що молочній галузі потрібна державна підтримка, і в першу чергу вона потрібна для збільшення виробництво молока. Крім того, потрібен доступ до ресурсів, щоб будувати сучасні ферми, тому що тільки промислове виробництво молока дозволить нам мати незалежну молочну галузь
Ми маємо боротися з тіньовим обігом молока і готової продукції, а також з фальсифікаторами. Інакше ми прийдемо до того, що не будемо бачити українських молочних продуктів на полицях, а будемо залежати від імпорту, від поляків. А як залежати від поляків, ми вже зараз бачимо по блокуванню кордонів.
Я сподіваюся, що після виїзних слухань Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики та обговорення проблем з представниками галузі, спільні рекомендації слухань будуть прийняті Комітетом і це сприятиме стабільній роботі та розвитку молочної галузі”.