Асоціації галузі харчової промисловості об’єднуються навколо законопроекту №6068-3

На ринку продовольчих товарів спосткрігається стійка тенденція розширення впливу торговельних мереж, котрі застосовують до виробників нечесні торгові практики і ставлять їх у повністю залежне становище.

10 грудня за ініціативи міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатська аграрна рада» відбулося засідання круглого столу, де обговорювалися питання законодавчого врегулювання взаємовідносин виробників харчової продукції та торговельних мереж. У заході взяли участь народні депутати України Андрій Богданець, Сергій Бунін, Олександр Горобець, Олександр Сова і Степан Чернявський, а також представники 13 профільних громадських об’єднань та асоціацій.

Відкриваючи засідання, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур наголосив: далі зволікати не можна, у бізнесу немає ані часу, ані можливостей миритися з диктатом торгових мереж собі у збиток.

Через відсутність можливості обговорення умов договорів постачання, виробники змушені погоджуватися з  високою вартістю «входу» у співпрацю з мережами, необґрунтовано довгими термінами розрахунків з постачальниками, включати до собівартості продукції «бонуси» торговельних мереж, сплачувати штрафи і врешті решт –  виконувати роль інвестиційних банків для торгівлі.

Що стосується європейського досвіду, то там проблему взаємовідносин постачальників та торгових мереж зрушили з місця шляхом прийняття Директиви Європейського Парламенту та Ради від 17 квітня 2019 року № 2019/633 про недобросовісні торгові практики між суб’єктами господарювання у ланцюгу поставок сільськогосподарської продукції та харчових продуктів.

Коли наше законодавство буде приведене у відповідність до положень  Директиви, закупівельники не зможуть несвоєчасно здійснювати оплату за поставлену продукцію, повертати постачальнику нереалізовану продукцію без будь-якої компенсації, вимагати від постачальника сплачувати частину витрат за зберігання продукції та скасовувати замовлення в останній момент тощо.

Наразі ж для розгляду у Верховній Раді запропоновано цілих 5 законопроектів: №6068, №6068-1, №6068-2, №6068-3 та №6155. Але ґрунтовний аналіз кожного з них виявив недоліки у вигляді невідповідності нормам чинного законодавства, необхідності залучення додаткових коштів з державного бюджету, неврахування пропозицій харчової промисловості, наявності корупційних ризиків тощо.

Найбільш збалансованим законопроектом одностайно визначено №6068-3, у підготовці якого брали участь найбільш зацікавлені у змінах  представники харчової галузі, переробники. Вони вклали у розробку законопроекту чимало зусиль та набутого у співпраці з мережами практичного досвіду.

Присутні на засіданні висловили бажання об’єднати спільні зусилля навколо даного законопроекту та взяти участь в удосконаленні та доповненні його окремих положень.

Павло Коваль, генеральний директор Української аграрної конфедерації: «Ми свої обігові кошти трансформуємо в капітальні інвестиції для торговельних мереж, а це неправильно. Щоб не підсісти на гачок імпортної продукції у ряді галузей, треба шукати консенсус. Ми підтримуємо цей законопроект, але нам потрібно бути дуже виваженими у формулюваннях і на відкритих площадках дискутувати з опонентами, щоб на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку наводити переконливі аргументи щодо недобросовісних практик конкуренції».

Інна Мєтєлєва, керівник ГО «Агрополітичний діалог «Аграрна рада»: «Хочу запропонувати нашу платформу як базову для проведення діалогу між усіма зацікавленими сторонами: бізнесу, асоціацій, депутатського корпусу та центральних органів влади. Коли ми почнемо діалог, питання будуть не лише зі сторони торговельних мереж, з якими буде необхідно розробити узгоджену позицію, але й питання з боку виробників сировини, які будуть займати активну позицію при обговоренні законопроектів».

Сергій Карпенко, голова Спілки птахівників України: «Усі харчові галузі мають однакові проблеми, тому ми підтримуємо озвучені питання. Все, що роблять торговельні мережі, так це лише додатково розкручують вже існуючу інфляцію. Можемо передбачити, що буде супротив і з боку деяких нардепів і торгових мереж, які мають своє представництво у Верховній Раді. Покращити законопроект №6068-3 можливо лише напрацювавши чіткі пропозиції від галузевих асоціацій».

Аліна Шолохман, виконавчий директор Асоціації «Укрводка»: «Цій проблемі не один рік, але ніхто так і не спромігся її вирішити. Треба об’єднуватися, бо часу немає, а нас знову затягують у якусь незрозумілу дискусію щодо такої кількості законопроектів. Обіцяємо всіляку підтримку від нас».

Юрій Дученко, президент Всеукраїнської асоціації пекарів: «Ми, а також Громадська спілка «Борошномели України» та «Укрхлібпром» згодні взяти цей законопроект за основу з подальшим внесенням змін і доповнень. Держава не повинна втручатися в договірні стосунки між бізнесом, він сам між собою відрегулює всі спірні моменти. Вона має зробити зрозумілі правила розподілу ризиків і прибутків. Якщо хтось заробляє більше – давайте сідати і домовлятися».

Віктор Шеремета, перший віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України: «Я – працюючий фермер і ситуація, яка складається між торгівлею і виробниками, стосується і нас. Проблема в тому, що в Україні немає преференцій для вітчизняного виробника. З такими темпами ми дійдемо до того, що скоро у нас на полицях буде лежати тільки імпортний товар. Наше бачення – треба терміново і невідкладно вирішувати це питання».

Микола Бабенко, виконавчий директор Асоціації «М’ясної галузі»: «Торгівля унеможливила ріст цін і стала регулятором цін для кінцевого споживача. Підприємства переробних галузей знаходяться фактично в ситуації виживання, яка наступного року для багатьох може закінчитися навіть закриттям.

Ми сподіваємося на підтримку народних депутатів, а з боку всіх учасників процесу розраховуємо на консолідовану позицію, яка дасть можливість змінити ситуацію».

Присутні у залі народні депутати виступаючих підтримали. Так, розробник законопроекту №6068-3 Олександр Сова зауважив, що за умови спільної об’єднаної позиції та напрацьованих правок є шанс прийняти Закон швидко, оскільки даною проблемою переймається Офіс Президента України.

Нардеп Сергій Бунін, член міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатська аграрна рада», наголосив, що цей законопроект має прийматися лише з урахуванням позицій виробників і МФО готове до співпраці з виробниками харчової промисловості у будь-якому форматі.

На переконання керівника МФО «Депутатська аграрна рада» Андрія Богданця, перш ніж перейти до діалогу з торгівлею, асоціації мають погодити між собою усі спірні питання і дійти згоди у ключових аспектах законопроекту. Тоді депутатам буде легше відстоювати його у Верховній Раді.

«Ми хочемо допомогти вам. Але ви допоможіть нам допомогти вам» – зазначив Андрій Богданець.

Підбиваючи підсумки засідання, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур наголосив на необхідності створення Антикризового штабу, до складу якого мають увійти представники харчової промисловості та юристи.

«І ми, і торгові мережі розуміємо: Закон буде прийнятий, бо рух в Європу не зупинити. Переговорного процесу нам з мережами не уникнути. Тому необхідний законопроект: він не повинен бути радикальним, не повинен втручатися у бізнес-відносини, не повинен накладати певні затрати на державний бюджет, а повинен стимулювати товарні і торгові операції.

Законопроект №6068-3 відповідає цим критеріям. Тому треба створити юридичну платформу і напрацювати доповнення до цього проекту від усіх бізнес-асоціацій. Потім – круглий стіл у Комітеті ВР з питань економічного розвитку з усіма пропозиціями і аргументацією для подальшого внесення документу на розгляд Верховної Ради», – наголосив Арсен Дідур.