На з’їзді російського Національного союзу виробників молока «Союзмолоко» заступник гендиректора Белебеївського молочного комбінату Тимур Гільяміров поскаржився на збільшення імпорту білоруської молочної продукції. За його словами, білоруські виробники, наполовину скидаючи ціну, витісняють продукти російських виробників з полиць магазинів.
«Може, якихось заходів вжити? Можливо, перегляд торгового балансу, встановлення якоїсь мінімальної ціни? » – звернувся підприємець до міністра сільського господарства Росії Дмитра Патрушева.
На це Патрушев відповів, що перш ніж витісняти зарубіжну продукцію з російського ринку, треба поліпшити показники самозабезпеченості по молоку і молочній продукції. «Ми підписуємо дорожні карти, баланси з білорусами, і вони постачають нам товари, щоб у нас не було дефіциту», – нагадав він, підкресливши, що ринок в Росії конкурентний. За словами чиновника, Білорусь добилася очевидних успіхів, і експансія білоруської «молочки» на російський ринок зрозуміла.
Подібна конструктивна налаштованість міністра не знімає фактичних протиріч між виробниками обох країн, а Россільгоспнагляд залишається обмежувальним інструментом білоруських поставок. До того ж в кінці січня стало відомо про те, що Російська Федерація може переглянути номенклатуру експорту молочної продукції з Білорусі в бік скорочення деяких її видів, про що з посиланням на слова того ж Патрушева написав спеціалізований портал rоsng.ru. Це пов’язано з тим, що Білорусь постачає в Росію все більше готової молочної продукції, а не сировини.
Так, за даними «Союзмолока», в 2020 році з Білорусі до Росії було поставлено 265 тисяч тонн сирів (+ 14% в порівнянні з 2019), 78 тисяч тонн вершкового масла (+ 7%), 386 тисяч тонн молока, вершків і кисломолочної продукції (+ 16%).
Але треба враховувати, що саме з Білорусі надходить велика частина продукції, яку російські підприємства не виробляють в достатній кількості. Йдеться про молоко, вершки і кисломолочні продукти (якими Білорусь забезпечує Росію в обсязі понад 87%), сир і творожну продукцію (більше 84%), вершкове масло (близько 60%).
Експерти «Союзмолока» вважають, що російським виробникам була б більш вигідна ситуація, коли Білорусь постачає сухе молоко. Для білоруських підприємств – це продукт з доданою вартістю, а для російських – сировина. В такому випадку Білорусь отримує запланований прибуток, поступаючись на ринку місцем російській готовій продукції.