Такі результати нашого дев’ятого Нового щомісячного опитування підприємств за січень 2023 року, яке проводить ІЕД.
Як показало опитування, більшість підприємців – 82% – очікує закінчення війни. На другому місці – зниження податків і акцизів (45%), на третьому – запровадження доступних кредитів та спрощення законодавчих вимог до бізнесу.
Проблема перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням вже три місяці поспіль очолює рейтинг перешкод для бізнесу. На другому місці – зростання цін на сировину та матеріали, на третьому — небезпека для робити.
Більшість підприємств — 89% — тимчасово призупиняли роботу через відключення електропостачання в грудні. Водночас 6% бізнесу навіть під час відключень вдається підтримувати всі виробничі процеси й не зупиняти роботу. Ще 30% підприємств призупиняли роботу лише на 1-10% робочого часу, 30% – на 11-25% робочого часу, а 11% підприємств не працювали більш ніж половину часу (51-100%).
Щоб продовжувати працювати, підприємства у січні встановлювали додаткові джерела живлення (генератори, акумулятори тощо) (79%), а також змінювали графік роботи (57%).
Частка підприємств, які працюють майже на повну потужність (75%-99%) залишилася майже незмінною, порівняно з попереднім місяцем — 43% опитаних.
Очікування на 2 роки залишаються оптимістичними: третина планує розширити діяльність своїх підприємств, однак невизначеність на таку далеку перспективу збільшилась. Водночас рівень невизначеності в 6- і 3- місячній перспективі продовжує знижуватися.
У січні порівняно до грудня, частка підприємств, які планували зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зросла, а відсоток підприємств, які планували скоротити виробництво, зменшився.
Це дає підстави сподіватись на подальше відновлення економічної діяльності в Україні. Так, за оцінкою експертів ІЕД та GET реальний ВВП у 2023 році зросте на 1,8%.