Бізнес продовжує залишатись стійким попри значний вплив наслідків російського ракетного терору

Такі результати нашого дев’ятого Нового щомісячного опитування підприємств за січень 2023 року, яке проводить ІЕД.

Як показало опитування, більшість підприємців – 82% – очікує закінчення війни. На другому місці – зниження податків і акцизів (45%), на третьому – запровадження доступних кредитів та спрощення законодавчих вимог до бізнесу.

Проблема перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням вже три місяці поспіль очолює рейтинг перешкод для бізнесу. На другому місці – зростання цін на сировину та матеріали, на третьому — небезпека для робити. 

Більшість підприємств — 89% — тимчасово призупиняли роботу через відключення електропостачання в грудні. Водночас 6% бізнесу навіть під час відключень вдається підтримувати всі виробничі процеси й не зупиняти роботу. Ще 30% підприємств призупиняли роботу лише на 1-10% робочого часу, 30% – на 11-25% робочого часу, а 11% підприємств не працювали більш ніж половину часу (51-100%). 

Щоб продовжувати працювати, підприємства у січні встановлювали додаткові джерела живлення (генератори, акумулятори тощо) (79%), а також змінювали графік роботи (57%). 

Частка підприємств, які працюють майже на повну потужність (75%-99%) залишилася майже незмінною, порівняно з попереднім місяцем — 43% опитаних. 

Очікування на 2 роки залишаються оптимістичними: третина планує розширити діяльність своїх підприємств, однак невизначеність на таку далеку перспективу збільшилась.  Водночас рівень невизначеності в 6- і 3- місячній перспективі продовжує знижуватися. 

У січні порівняно до грудня, частка підприємств, які планували зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зросла,  а відсоток підприємств, які планували скоротити виробництво, зменшився.  

Це дає підстави сподіватись на подальше відновлення економічної діяльності в Україні. Так, за оцінкою експертів ІЕД та GET реальний ВВП у 2023 році зросте на 1,8%.