Борги супермаркетів перед виробниками сягають мільярдних сум

Виробники на межі закриття, а великі торговельні мережі мають перед ними борг близько 5 мільярдів доларів.

Про це повідомляє Сьогодні.

Член Української ради бізнесу, перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран у колонці для Інтерфакс-Україна написав, що для обох це — безвідсотковий кредит, вигідний лише торгівлі. Для виробників же це  — одна з причин нестачі обігових коштів. Інша – це вимушене очікування постачальниками розрахунків від 60 до 180 днів, що неминуче призводить необхідності брати нові кредити.

Вирішувати це питання потрібно лише на законодавчому рівні, враховуючи досвід Європи, де завдяки Директиві Європейського парламенту та Ради про недобросовісну торгову практику між підприємствами у сфері сільського господарства та продовольства вдалося подолати монополії мереж.

Цим документом заборонялися дії, котрі можуть трактуватися як недобросовісні у відносинах між покупцями та постачальниками.

На думку експерта, необхідно зобов’язати торгові мережівчасно розраховуватися з постачальникамине дискримінувати їх у порівнянні з іноземними виробникамита скасувати масу інших речей, які вигідні лише одній стороні.

За словами голови Спілки молочних підприємств України Вадима Чагаровського, торгові мережі змушують виробників погоджуватися на знижки, погрожуючи відмовою від співпраці, в підприємства скаржаться на збитковість виробництва. Це називають «книжковим» шантажем.

Експерт розповідає, якщо продукт поставляється, наприклад, на 100 гривень, то мережа додає свою націнку 15%. Відповідно, на полиці він уже коштує 115 гривень. Але постачальник отримує оплату не 100 гривень, а 70, тому що 30% він змушений віддати мережам за різні нав’язані йому види послуг.

«Якщо молоко, про яке ви кажете, коштує 38 гривень за упаковку, то віднімаємо 15% і отримуємо 34 гривні – саме за такою ціною товар був поставлений виробником», – пояснює Вадим Чагаровський.