Чи додають в молочні продукти пальмову олію

В молочній промисловості використовується не пальмова олія, а продукт її переробки — олеїнова фракція. Її застосовують у молоковмісних продуктах, в яких молочний жир частково або повністю замінений рослинним. Про це розповів Голова  «Спілки молочних підприємств України» Вадим Чагаровський.

До таких належать продукти, що мають високий вміст жиру: сметана, масло, сир, морозиво. Наприклад, сьогодні 50% морозива в Україні виробляється з використанням замінників молочного жиру. 

Натомість в молоці, кефірі, ряжанці та йогуртах олеїнову фракцію не використовують. Ці продукти мають невелику жирність і внесення замінників ніякого економічного ефекту переробникам не дає.

«Але і до замінників молочного жиру є певні вимоги: трансжири в них не повинні складати більше 2% на 100 г. Ті замінники, які використовуються сьогодні у молочній галузі, відповідають цьому показнику», — пояснює Чагаровський.

Експерт додає, що сумлінні українські виробники майже не використовують рослинні замінники жирів. Переважно їх застосовують для експортної продукції. Наприклад, для виробництва плавлених сирків, які йдуть на ринки Азії, Африки чи Близького Сходу. 

Вадим Чагаровський каже, що і до прийняття закону №5148 (забороняє пальмову олію в дитячому харчуванні) добросовісні виробники дотримувалися правильного маркування своєї продукції про вміст в ній олеїнової фракції. Але сьогодні близько 20% ринку перебуває в тіні.

«Тіньовий ринок — це фальсифікація молочних продуктів. На сьогодні обсяг фальсифікованої молочної продукції сягнув 20-25%. Це обман споживача, коли продукт називають сиром, а там молочний жир замінений невідомим рослинним. Щоб ви розуміли, замінюють молочні жири сьогодні не тільки так званою пальмовою олією, а й яловичим чи курячим жиром. Бо вони значно дешевші за молочні жири. Більшість продуктів із замінниками жирів йдуть на канал HoReCa», — сказав він.