Ціни на молоко-сировину в Україні б’ють рекорди

Рівень цін на молоко-сировину, яка є найвагомішою складовою вартості молочних продуктів, постійно відслідковується експертно-аналітичним відділом Спілки молочних підприємств України.

Проаналізувавши зміни, що відбулися протягом 2023 року, експерти зазначають, що у другому півріччі ціни на молоко-сировину суттєво зросли – як у гривневому вираженні, так і у перерахунку на євро. У грудні вони перевищила рівень у 15 грн/кг, тоді як ще у липні складали в середньому 11.6 грн/кг, тобто відбулося зростання на 30%.

Грудневий рівень ціни молока-сировини в Україні, у перерахунку на євро та з урахуванням середньоєвропейських базисів поставки (€41,4/100 кг), – є найвищим, як мінімум, за останні десять років. Ціна вище €40/100 кг (а саме €40,7/100 кг) спостерігалась в Україні за цей період лише одного разу – у листопаді 2021 року – і це було наслідком значної ревальвації гривні у другій половині 2021 року.

У 2023 році відповідний рівень ціни було також досягнуто у листопаді, проте у грудні 2023 року, на відміну від ситуації дворічної давнини, ціни продовжили своє зростання (ще + 2 %), сягнувши історичного максимуму.
Як наслідок, різниця між рівнем цін в Україні та країнах ЄС протягом року постійно скорочувалася. Якщо у квітні-травні ціна молока-сировини в Україні становила 70% від середнього показника по ЄС та, зокрема, Польщі, то із жовтня вона складає вже близько 90% і постійно скорочується.

Як зазначають експерти, це негативно впливає на цінову доступність молокопродуктів вітчизняного виробництва, а отже, й на їх конкурентоспроможність, а також на рівень витрат населення на цей вид харчових продуктів.