Олена Дадус, заступник директора департаменту-начальника управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики
Поточний 2022 рік став для молочної галузі викликом і випробуванням. Та попри все, цей період змусив учасників цього ринку переглянути свої операційні процеси та оптимізувати їх в пошуку найбільш ефективних рішень: від чогось відмовитись, щось запозичити, а місцями й винайти своє власне ноу-хау.
На мою думку, важливим є те, що нарешті кожен знайшов і заповнив свою нішу, конкуруючи та поряд з цим не знищуючи опонента. Коли були зруйновані ланцюжки постачання як сировини, так і продукції, на допомогу прийшли дрібні локальні торгові сітки та почали стрімко створюватись невеликі й середні підприємства з первинної переробки продукції. І таким чином було забезпечено постачання продукції на місцевих локальних ринках.
Коли налагодились шляхи експортні та відкрились нові європейські ринки – відбулась переорієнтація окремих підприємств і завдяки сприятливій кон’юнктурі з’явилась можливість експортувати українську продукцію за більш привабливою ціною.
Таким чином у 2022 році баланс попиту та пропозиції молока та молочних продуктів виглядає наступним чином:
виробництво молока усіма категоріями господарств у 2022 р за оптимістичним сценарієм прогнозується на рівні 7,5 млн тонн, що на 13,9 % менше, ніж було вироблено у попередньому довоєнному році:
• підприємствами – 2,6 млн тонн,
• господарствами населення – 4,9 млн тонн.
Традиційна тенденція збережеться, а саме зниження виробництва за рахунок скорочення обсягів саме господарствами населення – на 15 %, та на 5 % організованим сектором.
Розподіл виробництва за територією такий:
• у областях, де не проходять воєнні дії, частка складає 94,7 % від загального виробництва молока
• у областях, де проходять воєнні дії – 5,3 %
Слід відзначити зростання обсягів виробництва молока в окремих областях, а саме: Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій та Черкаській. Це свідчить про наявність попиту на молочну продукцію, а також про те, що той вакуум, який утворився через знищення підприємств на Півдні та Сході України, заповнюють підприємства розташовані у мирній частині країни.
Пропозиція молока та молокопродуктів у 2022 році становитиме 7,9 млн тонн.
За прогнозними розрахунками у поточному році обсяги експорту та імпорту молока та молокопродуктів значно скоротяться:
• експорт – 510 тис. тонн
• імпорт – 415 тис. тонн
Фонд споживання молока та молочних продуктів становитиме 6,87 млн тонн у перерахунку на молоко. Загальний попит на молоко складе 7,9 млн тонн.
Поряд із цим, за інформацією Держстату індекс споживчих цін на молоко у січні-листопаді 2022 року склав 118,4 % порівняно із відповідним періодом 2021 року.
Тому головним завданням залишається зберегти баланс між маржинальністю бізнесу та забезпеченням потреб населення. Адже ємність ринку часто зумовлюється й купівельною спроможністю споживачів продукції. Варто про це пам’ятати.
Користуючись нагодою, хочу висловити вдячність і захоплення усім представникам галузі – всі ви разом без перебільшення патріоти та герої нашої держави. Попереду ще чимало викликів та перешкод. Та я упевнена, що спільно й об’єднавшись усі їх буде подолано, й навіть більше, перетворено на можливості. Це, ми – українці як нація, вже довели усьому світові.
Тому, бажаю плідно, не покладаючи рук, продовжувати реалізовувати українську політику – вирощуй, виробляй, приклад бери та нове запроваджуй, своє просувай та із дружнім світом поділяй. Адже світ тісний та усі процеси у ньому взаємопов’язані.