Керівник аналітичного відділу СМПУ Леонід Тулуш
Президент України підписав Закон щодо змін до Податкового кодексу України № 2480-IX від 29.07.2022, яким з ПКУ вилучено сумнозвісний пункт 23 підрозділу 1 розділу XX “Перехідні положення”.
Нагадаю, що 05 квітня 2022 р. набув чинності Закон №2142, внаслідок чого підрозділ 1 розділу ХХ ПКУ було доповнено новим пунктом 23.
Даним пунктом було передбачено, що під час воєнного стану положення пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:
– доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка має статус податкового агента, власної сільгосппродукції остаточно оподатковуються такою особою під час їх нарахування (виплати);
– податкові агенти у своїй податковій звітності відображають загальну суму нарахованих фізичним особам доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції та загальну суму утриманого ПДФО – інформація про суми окремої виплати та суми нарахованого на неї ПДФО, а також відомості про конкретну фізичну особу, у звітності не зазначаються.
Як наслідок, представники ДПС з квітня 2022 року почали вимагати нарахування 19,5 % (18 % ПДФО та 1,5 % ВЗ) на вартість закупленої податковими агентами (зокрема, переробними підприємствами) сільгосппродукції.
Логіку відповідного законодавчого рішення було складно зрозуміти – тому добре, що Верховна Рада України скасувала недолугий порядок оподаткування доходів фізичних осіб від продажу власновиробленої сільгосппродукції.