Леонід Тулуш: Щодо поточної ситуації на ринку молоко-сировини

Леонід Тулуш, керівник експертно-аналітичної служби Спілки молочних підприємств України

У серпні-грудні 2023 року на ринку молоко-сировини в Україні фіксувалось аномально стрімке зростання рівня цін – більш як на 30 % або 3,7 грн/ кг. При цьому, як показав подальший аналіз, воно не супроводжувалось відповідним зростанням цін на молокопродукти – як на внутрішньому, так і на світових ринках, а також підвищенням купівельної спроможності населення України та пожвавленням попиту на молокопродукти всередині країни.

Відповідно, зростання цін на молоко-сировину у ІІ півріччі 2023 року молокопереробні підприємства змушені були компенсувати переважно за рахунок власної маржі, що негативно позначилось на економічних результатах їх діяльності.

Наразі на ринку молоко-сировини склалась патова ситуація. У травні-2024 середня ціна молоко-сировини гатунку екстра продовжила своє зниження, яке розпочалося на початку року, наблизившись до 14 грн / кг. Це складає лише на 8 % нижче пікових її значень, зафіксованих наприкінці 2023 р. і не відповідає поточній ситуації, яка склалась на внутрішньому та зовнішніх ринках молокопродуктів.

Наслідком такої невідповідності є збільшення обсягів молочної продукції на складах молокопереробних підприємств, що призводить до заморожування їх оборотного капіталу та погіршення фінансового стану. Суттєве збільшення обсягів молочної продукції на складах її виробників фіксується вперше з травня-2022, коли почалась відновлюватись логістика в умовах повномасштабного російського військового вторгнення.

Цінова ситуація на світових ринках молокопродуктів (зокрема, в частині milk commodities) у ІІ півріччі 2023 року – І кварталі 2024 року була несприятливою, що не дозволяло вітчизняним молокопереробним підприємствам отримувати більш-менш значимі прибутки від експорту молокопродуктів (насамперед, milk commodities), як це відбувалось рік тому (у І півріччі 2023 року).

Цінові тренди на ринку молокопродуктів – зокрема, в ЄС – з весни-2023 були різноспрямованими, проте не зумовили зростання доходів вітчизняних молокопереробних підприємств. Так, станом на квітень-травень 2024 року ціни відносно їх рівня у червні-липні 2023 року: на сир твердий – зросли на 8-9 %; майже настільки ж зросли й ціни на молочну сироватку (по останній це відбувалось на тлі низької початкової бази); на сухе молоко залишились практично незмінними (на СЗМ навіть знизились) – те ж саме стосується і казеїну; суттєво зросли лише на масло (більш як 20 %) – проте в Україні ІV кварталі 2023 року – І кварталі 2024 року фіксувався суттєвий дефіцит цього продукту і його експорт з України був у цей період мізерним.

Таким чином, заробляти на експорті вітчизняним молокопереробним підприємствам з літа 2023 року вже не вдається – як це було, наприклад, у  ІІ півріччі 2022 року – І півріччі 2023 року, коли експортні операції приносили значно вищі прибутки, ніж продажі всередині країни.

Всередині країни ситуація із платоспроможністю та кількістю споживачів також не покращилась – рівень доходів не зріс, а тенденція щодо повернення громадян в України восени 2023 року призупинилась і навіть почався зворотний процес. Все це негативно позначається на обсягах продажів молокопродуктів – з ІІ кварталу 2024 р. молокопереробні підприємства почали працювати на склади, чого не спостерігалось з перших місяців повномасштабного російського вторгнення. 

Поточна ціна на молоко-сировину більш як на чверть перевищує ціну літа-2022 (11 грн/кг) та на понад 20 % – ціну літа-2023 (11,6 грн/кг). У перерахунку на євро та з урахуванням європейського базису поставок, ціни на молоко-сировину в Україні наразі перевищують 0,36 €/кг, тоді як влітку-2022 перебувати в діапазоні 0,33-0,34 €/кг, а влітку-2023 0,32-0,34 €/кг (на 10 % нижче рівня травня-2024).

Поточний високий рівень ціни на молоко-сировину – на тлі цінової ситуації на світових ринках молокопродуктів та наявної платоспроможності та кількості населення України – не дозволяє молокопереробним підприємствам належним чином функціонувати та змушує їх збільшувати обсяги зберігання продукції на складах у сподіванні на покращення цінової кон’юнктури у перспективі.