Арсен Дідур: Молочна галузь має стати конкурентоспроможною. Потрібна допомога уряду

Арсен Дідур, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України

Кілька місяців тому СМПУ ініціювала спецрозслідування щодо обставин імпорту в Україну деяких видів сирів. І зробила це тому, що масштаби імпорту почали завдавати значної шкоди вітчизняним виробникам сиру, які виявилися в нерівних конкурентних умовах з європейськими колегами з їх субсидованим продуктом.

Протягом місяців, поки велося спецрозслідування, молокозаводи України подавали до Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі всю необхідну інформацію. Нещодавно було повідомлено результат — прийнято рішення розслідування припинити. Формулювання висновку Комісії здивувало:  ніяких наслідків не буде, бо це “суперечить національним інтересам України”.

Зразу хочу підкреслити — зараз не час критикувати уряд, ми всі працюємо для нашої Перемоги і маємо бути єдині. СМПУ приймає висновок Комісії і ставить це питання на паузу. Але проблема залишається, вона не зникне сама по собі. Субсидовані європейські молочарі продовжуватимуть отримувати суттєву підтримку від ЄС і урядів своїх країн, а українські будуть і далі здавати позиції у конкурентній боротьбі з ними на своєму ринку, бо ніякої підтримки від держави не мають. 

Ми, представники молочної галузі, вже довгий час намагаємося привернути увагу до наших проблем і показуємо в цифрах і обґрунтованих висновках, що продовольча безпека країни дуже залежна від благополуччя наших підприємств. Тому що молочна галузь це не тільки про молоко, сметану та сир. Це і про полиці хлібобулочних, ковбасних та кондитерських виробів. Це про фармацевтичний та інші сектори нашої економіки та про надходження валюти від експорту. Це про наші ферми, про молокозаводи, і головне — про людей, які там працюють. Галузь дає роботу і платить податки.  

Допустивши свого часу підписання економічного блоку Угоди про Асоціацію з ЄС без уважного вивчення та прогнозування наслідків його положень, чиновники полегшили надходження в Україну імпортних товарів. Що само по собі непогано, українці заслуговують на широкий вибір. Але ж при цьому ніхто не взяв до уваги стан деяких вітчизняних галузей, зокрема молочної, та наслідки для них. В результаті виробники молочної продукції залишилися сам на сам зі своїми проблемами, коли почався активний притік на наш ринок європейського сиру. Ніяких реально діючих компенсаторних механізмів для вітчизняного бізнесу передбачено не було і, схоже, про це тоді ніхто взагалі не думав.

Зараз уряд декларує наміри підтримки бізнесу, який генерує додану вартість. Це і про нас, про молочників. Але поки що оголошені джерела державної допомоги, які начебто могли б підтримати виробників, для наших молокозаводів практично недоступні. СМПУ постійно спілкується з заводами галузі, які, незважаючи на труднощі, продовжують відповідально працювати у будь-яких умовах, розуміючи, що від них залежить продовольча безпека країни у воєнний час. Ми, звичайно, розчаровані висновком Комісії, яка вела спецрозслідування. Вважаємо, що прийняте рішення — політичне, очевидно його необхідно було прийняти в поточних умовах. Але воно ніяк не змінює ситуацію з вирівнюванням умов конкуренції наших виробників з європейськими.

Тому СМПУ буде продовжувати шукати способи допомогти нашим вітчизняним підприємствам. Ми відправили листа Прем’єр-міністру, де зазначили які саме компенсатори просимо використати. Йдеться про компенсацію частини понесених інвестиційних витрат на техніко-технологічне, енергетичне і екологічне переоснащення виробничих потужностей (проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки розвитку виробництва та переробки продукції тваринництва» №7072 від 18.02.2022 р.). А також про забезпечення кредитним ресурсами в рамках програми доступного кредитування «5- 7-9» (мова про зміни до Постанов КМУ «Про надання фінансової державної підтримки» №28 від 24.01.2020 р. та «Деякі питання надання державних гарантій на портфельній основі» №723 від 14.07.2021 р., які були підготовлені Мінагрополітики, проте не схвалені Урядом).

Крім того, для стабілізації фінансового стану молокопереробних підприємств ми вважаємо важливим вирішення проблеми забезпечення своєчасності розрахунків торговельних мереж за поставлені продукти харчування.

Наша Перемога наближається завдяки зусиллям українського народу і допомозі, яку надають Україні інші країни. Борги треба буде віддавати, а це буде можливе за умови збереження і укріплення економіки. Україні потрібні працюючі підприємства, які будуть наповнювати бюджет.

СМПУ вважає, що державна підтримка вітчизняної молочної галузі, яка відіграє помітну роль у гарантуванні продовольчої безпеки країни, відповідає національним інтересам України. Хочемо бачити наш уряд своїм союзником, який допоможе зберегти в Україні молочну галузь та вивести її на рівень, якого вона заслуговує. Бо наша галузь потрібна всім — і кожному українцю, і державі. Маючи підтримку держави, ми самі скажемо welcome будь-якому зарубіжному сиру, бо тоді ми будемо в рівних умовах з нашими європейськими колегами.