16 червня відбувся Перший польсько-український Молочний діалог, в якому взяли участь представники польського та українського молочного бізнесу та професійних об’єднань молочної галузі.
Було обговорено проблеми зовнішньої торгівлі молочною продукцією та причини акцій протесту на польсько-українському кордоні, які почастішали в останні місяці. Прийнято спільне звернення професійних об’єднань молочників двох країн до урядів Республіки Польща та України.
Участь у заході взяли виконавчий директор Об’єднання «Спілка молочних підприємств України» Арсен Дідур; президент Польської Молочної Палати (Polska Izba Mleka) Гжегож Ганько, директорка Польської Молочної Палати (Polska Izba Mleka) Агнешка Малішевська, директор компанії «Люстдорф» Олександр Самохвалов, експерт Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш, аналітик молочного сектору Павел Віріковскі, уповноважені представники Ради Міністрів Республіки Польща.
Як наголосив Арсен Дідур, Спілка молочних підприємств України категорично проти втручання урядів держав у створення проблем вільної торгівлі.
За його словами, неприйнятними є як обмеження на ввіз української молочної продукції, так і створення додаткових перешкод у вигляді відновлення ветеринарного контролю на молоко і молочні продукти з Республіки Польща.
«Ми вважаємо неприпустимим те, що наш молочний експорт стоїть на кордоні по два тижні, а то й більше. Це не сприяє порозумінню і не збільшує наш взаємний товарообіг.
Всі дії урядів наших країн повинні базуватися на демократії вільної торгівлі та законності.
Як зазначив Президент Украйни Володимир Зеленський: «Ми, Україна і Польща, захищаємо спільний для нас всесвіт під назвою «свобода і незалежність» у часи, коли хтось чинить варварства космічного масштабу. В майбутньому між нашими народами не буде існувати жодних кордонів: політичних, економічних, і що дуже важливо – історичних».
І ми маємо надію, що наш діалог стане прикладом для наших урядів для того, щоб якнайскоріше розв’язати проблеми, пов’язані з вільною торгівлею між нашими державами» – підкреслив Арсен Дідур.
У свою чергу експерт Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш зазначив, що українські молокопродукти не становлять проблеми для молочного ринку Польщі.
“Якщо вести мову про значимість Польщі для українського молочного сектору, то частка Польщі в загальних обсягах імпорту молокопродуктів в Україну перевищує 45%.
Натомість частка експорту до Польщі в загальних обсягах експорту молокопродуктів з України складає лише 8%.
Можемо говорити про неспівставність обсягів взаємної торгівлі між країнами,”- зазначив експерт.
Директор компанії «Люстдорф» Олександр Самохвалов подякував польському народові за допомогу та зазначив, що для переробників молока польська молочна галузь була прикладом того, як швидко та ефективно може розвиватися молочний бізнес
“Ми б хотіли, щоб наша молочна галузь отримала такий же швидкий та ефективний розвиток, як це відбулося в Польщі. Але зараз ми перебуваємо в такій ситуації, що треба просто вижити. На жаль, велика частина країни або окупована, або там відбуваються військові дії. І в той же час багато споживачів молочної продукції виїхали за кордон, в тому числі й до Польщі. Внаслідок цього виробництво і внутрішнє споживання молочної продукції у нас значно скоротилося. Тому для нас дуже важливий експорт і співробітництво з нашими зарубіжними колегами” – зауважив керівник.
Агнешка Малішевська, директор Polska Izba Mleka:, висловила цілковиту підтримку українським колегам.
«Ми хочемо допомагати Україні і працювати для покращення добробуту наших фермерів, компаній та споживачів. Для нашого спільного блага ми маємо активізувати наші зусилля. Хочемо, щоб малочисельні групи, не пов’язані з молочним сектором, не ускладнювали нашу співпрацю з українською стороною. Якщо інтереси молочного бізнесу не буде враховано, це може призвести до сумних наслідків»
За підсумками зустрічі прийнято спільне звернення професійних об’єднань молочників двох країн до урядів Республіки Польща та України.