XV Всеукраїнська конференція з міжнародною участю
МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС
30 листопада 2023
Київ
Організатори: Інфагро, Спілка молочних підприємств України
Шановні колеги, постійні і потенційні делегати конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС!
Йде другий рік війни, яка змінила все в нашому житті і вкрай негативно вплинула на молочну галузь країни. Але українці в цілому та молочники зокрема вірять в ЗСУ, в скору цілковиту Перемогу і докладають багато зусиль для досягнення цієї заповітної мети та одужання «пораненої» молочної галузі країни.
Через війну, в молочній галузі України зʼявилося багато нових проблем, не вирішені і деякі старі… Всім, хто працює в молочній галузі, потрібно швидко шукати шляхи вирішення проблем і вже зараз будувати плани відродження галузі після Перемоги.
Майданчиком для дискусій на зазначені та інші молочні теми може бути чергова щорічна конференція МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС, яка незмінно впродовж багатьох років проводиться у Києві в кінці осені.
Якщо торік, в період масових обстрілів, конференція відбулася, то сподіваємось, що і в листопаді 2023 року молочники зможуть долучитися до участі в заході, щоб послухати колег і поговорити про таке:
Виробництво і переробка
Війна триває, але і виробники, і переробники молока героїчно працюють і навіть у цих важких умовах демонструють непогані результати. В поточному році сільгосппідприємства зуміли збільшити виробництво молока. За попередніми прогнозами, вони можуть надоїти молока майже стільки ж, як в довоєнному 2021 році, 2,8 млн. т, або на 8% більше, ніж у 2022 році. Але в перспективі сільськогосподарські підприємства мусять прискорювати процес збільшення виробництва, щоб компенсувати стрімке скорочення обсягів виробництва у домогосподарствах.
2023 рік для багатьох молочних заводів виявився навіть складнішим, ніж 2022. Рентабельність ведення бізнесу нижча. Але однаково все запропоноване молоко переробляється, збільшується випуск молокопродуктів і навіть ведеться робота з реконструкції потужностей, виведенню на ринок нових продуктів. За приблизними оцінками, заводи в поточному році зможуть збільшити обсяги переробки молока на 7% до 2,9 млн. т.
Споживання і зовнішня торгівля
Торік через війну велика кількість українців виїхала за кордон, але зараз вони поступово повертаються на батьківщину. Це сприяє певному збільшенню споживання молокопродуктів в країні, хоча це збільшення поки незначне ще і через економічну кризу та низьку платоспроможність населення. Проте прогнозуємо, що загальне споживання молокопродуктів у 2023 році зросте на 5% до 6,4 млн. т, а продажі промислової продукції збільшаться на 13%.
Прогрес є, але споживання молокопродуктів середньостатистичним мешканцем країни ще досить низьке. Отже коли українці після Перемоги розбагатіють, будуть купувати значно більше молокопродуктів, потенціал великий.
Попри проблеми спричинені війною, торік українські виробники молокопродуктів змогли досить непогано заробити на експорті. Сприяла цьому досить сприятлива кон’юнктура світових ринків, ціни піднімались до рекордних висот. Але більше продавці мають завдячувати рішенню дружніх Європейських країн, які дозволили завозити на свій ринок молокопродукти з України без мит та квот, а також спростили транзит через країни ЄС для поставок в треті країни. Зараз також немає мит і квот для експорту до ЄС, є можливість транзиту, але надто сильно впали ціни зовнішнього попиту. Окремі товари за рік подешевшали вдвічі, тому українські експортери молокопродуктів більшу частину 2023 року працюють на межі збитковості. Але для цін світових ринків характерна циклічність – дешеві молокопродукти цього року, значить будуть дорогими наступного.
Галузь після війни
Україна унікальна за своїми потенційними можливостями, особливо в сфері агропромислового комплексу. Тому після Перемоги, вступу спочатку до ЄС, а потім до НАТО, в нашу країну точно прийдуть потужні західні інвестори, які долучаться і до розбудови молочної галузі.
За наявності належних інвестицій, за десять років сільськогосподарські підприємства можуть вдвічі збільшити виробництво молока. За цей час буде збудовано нові сучасні заводи та модернізовано діючі виробничі потужності, на яких буде перероблятися понад 6 млн. т молока.
МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС в Україні чекає велике майбутнє.
Будемо раді бачити всіх на конференції
МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС!