Молоко з Польщі: чому переробники придивляються до закупівель сировини в ЄС?

Перевиробництво молока в Польщі робить тамтешніх постачальників більш зговірливими щодо ціни. А вищий вміст білку та жиру в цьому молоці вабить українських переробників, бо економіка його переробки краща. Це може привести до того, що уже в вересні на українських молочних підприємствах з’явиться польська сировина.

Якими можуть бути обсяги імпорту і чим це загрожує вітчизняним виробникам?

Скільки коштує молоко

В Україні дефіцит якісного промислового молока, в Польщі — профіцит. Не дивно, що це впливає на ціни. За даними української Асоціації виробників молока (АВМ), у Польщі в перші 10 днів серпня ціна молока трималася на рівні 47,16 цента за кілограм. В Україні вона зросла на 10 копійок — до 11,55 грн без ПДВ, або 31,2 цента/кг. Тобто, українське молоко дешевше за польське більш, аніж на 30%. І логіки в закупівлі польської продукції, з точки зору ринку, нема, вважають в АМВ.

Цікаво, що на перемовинах виробників з переробниками обговорюють зовсім інші ціни. За даними Спілки молочних підприємств Україні (СМПУ), вартість сировини в Україні та Польщі майже однакова і становить 39 центів/кг.

Поляки конкурують за український ринок

Переробникам бракує якісного промислового молока з українських ферм, які стрімко підвищують ціни, користуючись таким дефіцитом, вважає виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур. В Польщі ж, за його словами, перевиробництво молока і місцеві фермери шукають, де його продати.

“Тому наші молочні підприємства вже отримали закупівельні пропозиції від польських виробників молока на рівні українських цін”, — каже Арсен Дідур.

Він пояснює: окрім ціни, переробників цікавить ще й якість польського молока.

“Вміст білку в українській сировині — 3%, жиру — 3,4%, в польській — білку 3,4%, жиру — 3,8%. Це покращує економіку переробки, а відтак — приваблює переробників і мотивує прораховувати перехід на альтернативну сировину”, — говорить виконавчий директор СМПУ.

За його прогнозами, вже у вересні молокозаводи можуть привезти з Польщі контракти на 15-20 тис. тонн сировини щомісяця, які будуть завозити в Україну після вдалих перемовин з місцевими виробниками. Потенційні закупівлі молока підприємства обговорять на зустрічі з молочними кооперативами в Польщі у вересні.

Переробників молока лякають експортом і ветперевірками

В АМВ такі наміри переробників вважають непатріотичними. Буцімто вони стимулюватимуть виробників молока шукати ринки збуту своєї дефіцитної продукції в ЄС, в тій же Польщі у зимовий період.

В Асоціації розуміють, що польські виробники мають дотації від держави, тож можуть “гратися” із ціною молока і пропонувати його Україні на рівних умовах з нашими виробниками. І на переробку може “заїхати” пастеризоване молоко з Польщі. Але тут його зустріне український ветконтроль, прогнозують в АВМ, враховуючи, що стосунки Варшави та Києва зіпсовані забороною експорту українського зерна поляками.

Хто готовий купувати польське молоко

Поступки польських фермерів у ціні молока та страх залишитись без сировини стимулює молочні підприємства дивитись у бік імпорту.

“Ми цілком серйозно ставимося до можливості ввезення польського молока. У вересні проведемо перемовини з постачальниками”, — вважаэ виконавчий директор молочної компанії “Волошкове поле” Віктор Ржавічев.

Він не вважає такий крок непатріотичним, бо дбає, щоб українці мали доступну за ціною молочну продукцію.

До імпорту сировини приглядається й виробник сирів “Комо” — ПрАТ “Дубномолоко”.

“Якщо ціни на молоко в Україні й надалі стрімко зростатимуть, ми готові шукати альтернативну сировину, у Польщі зокрема”, — повідомила директорка підприємства Світлана Жаглова.

Чим загрожує дефіцит молока споживачам

Наміри співпрацювати з поляками переробники пояснюють побоюваннями. На думку СМПУ, дефіцит молока в Україні буде лише зростати, бо виробники під час війни не мають державної підтримки. Вона б стимулювала збільшувати поголів’я та виробництво. Це стримувало б зростання цін на молочну сировину і кінцеву молочну продукцію відповідно.

Молокозаводи вже готуються до тих часів, коли українці повернуться додому після Перемоги, а попит на молочну продукцію суттєво зросте. Але затиснуті дефіцитом молока переробники, не маючи альтернативи, будуть змушені погоджуватися на дорогу сировину в Україні. Це змусить їх збільшувати вартість готової молочної продукції, що спровокує черговий виток інфляції. Такий сценарій не в інтересах ні молочних підприємств, ні пересічних українців, закупівельна спроможність яких може не витримати подорожчання. І тоді молочні підприємства стикнуться зі споживацькою кризою та збитками.

“Такий сценарій цілком ймовірний, якщо держава не втрутиться і не допоможе виробникам молока втриматись у цей складний час. У війну питання харчової безпеки лише загострюється на тлі дефіциту молока. Але поки ми не бачимо з боку держави кроків на підтримку виробників молока дотаціями. Отже, змушені реагувати на потенційні ризики пошуком альтернативної сировини”, — каже виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур.