Нульовий ПДВ для усіх продуктів харчування: ініціатива ЄС

В рамках реформи податку на додану вартість в ЄС планують запровадити нульовий ПДВ для усіх продуктів харчування, а також фруктів та овочів.

На засіданні Ради з економічних і фінансових питань ЄС в Брюсселі 7 грудня міністри фінансів країн-членів ЄС досягли згоди щодо тексту Директиви ЄС про ПДВ. Документ передбачає запровадження в країнах ЄС нульового ПДВ для харчових продуктів — м’яса, риби, молочних продуктів, овочів, фруктів та продуктів їхньої переробки (зокрема й деяких напоїв з умістом натурального соку понад 20%), а також зернових, борошна, хлібопродуктів та олії.

  Запровадження даної директиви планується в країнах ЄС одночасно, орієнтовно в другому півріччі 2022 року.

          Робота над текстом Директиви у спеціальних робочих групах тривала майже чотири роки. Чи не найактивнішими її учасниками були представники різних щаблів польської влади. Із пропозиціями розширити у себе застосування знижених та нульових ставок ПДВ, також і для продуктів харчування, Польща зверталася до Єврокомісії, проте щораз отримувала негативні відповіді. На думку комісії, будь-яке зниження країнами-членами ЄС податку на додану вартість, навіть тимчасове, можна було робити лише після закінчення праці над Проектом директиви ЄС про ПДВ. Інакше такі дії країн були б трактовані як порушення.

У зв’язку з цим першим кроком мало стати написання нового тексту директиви, з яким би погоджувались міністерства фінансів усіх країн-членів ЄС. На засіданні 7 грудня такий текст було погоджено.

Зміна правил стосовно ПДВ у ЄС, на думку польських фахівців, була необхідна для забезпечення рівний доступ усіх країн-членів до знижених ставок ПДВ. Це дозволить країнам підтримувати ключові для них сектори економіки та адекватно відповідати на різноманітні кризові ситуації.

Після досягнення порозуміння щодо тексту Директиви про ПДВ у ЄС наступним кроком має стати рішення Європарламенту, а потім – формальне прийняття директиви Радою ЄС. Передбачається, що остаточні рішення в ЄС будуть прийняті у першій половині 2022 року.