Обговорено взаємодію України і Польщі в аграрному секторі

У Варшаві відбулася зустріч зустріч Міністра аграрної політики та продовольства України Віталія Коваля з Міністром сільського господарства та розвитку села Республіки Польща Чеславом Сєкерським, на якій були присутні Оксана Осьмачко, заступниця міністра агрополітики України, Сергій Ткачук, голова Держпродспоживслужби України, представники Спілки молочних підприємств України, а також численні представники польських аграрних асоціацій.

Розпочинаючи зустріч, Чеслав Сєкерський висловив солідарність з народом України та зауважив, що наближається період інтенсивної роботи, і те, як вирішиться питання режиму торгівлі між Україною і ЄС після 5 червня, матиме вплив на все сільське господарство.

Пропозицією Віталія Коваля було зміцнення горизонтального діалогу між аграрними асоціаціями двох країн. Він також представив концепцію розвитку сімейних ферм, які замінять особисті селянські господарства, особливо в молочному секторі.

Оксана Осьмачко, заступниця міністра агрополітики України, повідомила про стан скринінгу, який зараз проходить Україна, зокрема скринінгу за трьома розділами, за які відповідає Мінагрополітики. Також вона торкнулася оновлення українського законодавства в частині благополуччя тварин.

В ході обговорення практичних питань, польські учасники дали кілька рекомендацій, які стосувалися ідентифікації тварин та ветеринарії. Було також висловлено занепокоєння щодо конкуренції польського агросектору з великими українськими агропідприємствами.

Чеслав Сєкерський поцікавився досвідом України в забезпеченні продовольчої безпеки під час війни та розміром господарств, які є важливими в цьому процесі. Відповідаючи на запитання, Віталій Коваль зазначив, що “там де є фермери, оборону тримали набагато краще. Фермер ніколи не зрадить своєї землі”. Він також звернувся до польської сторони як до країни, що зараз головує в Раді ЄС, з проханням висловити свою позицію стосовно торгівлі і сформувати позицію по чутливих товарах, адже завдання України зараз – утримати фронт і питання торгівлі є дуже важливим.

На запитання польських учасників стосовно обмеження діяльності великих концернів і підтримки дрібних фермерів, відповів Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ, який підкреслив, що коли аграрний сектор України орієнтувався на країни СНД, в країні розвивалися великі аграрні компанії. Зараз же, коли Україна рухається до членства в ЄС, наголос робиться на розвитку малих та середніх підприємств, зокрема в молочній галузі – на розвиток сімейних ферм.

Він зазначив, що Україна захоплюється тим, що змогли зробити поляки за 30 років і нормально ставиться до того, що в деяких секторах вони конкурентніші. В торгівлі головне це рівні умови, і саме про це – автономні торговельні заходи. Цю думку поділяє і Агнешка Малішевська, директор Польської молочної палати, яка заявила про спільну з СМПУ позицію і необхідність шукати проекти, які підсилюють обидві сторони.

СМПУ висловлює вдячність Міністру сільського господарства та розвитку села Республіки Польща Чеславу Сєкерському за організацію конструктивного обговорення питань, які хвилюють польських та українських аграріїв. Зроблено важливий крок для зміцнення порозуміння і збереження автономних торговельних заходів. Далі – черга Брюсселю.

СМПУ вдячна Міністерству агрополітики, яке на цій зустрічі працювало разом з українськими асоціаціями як одна команда, представляючи Україну, і професійно доводячи вигідність вільного руху товарів як для України, так і для Польщі.