Поточна ситуація на сировинному ринку України

Олена Бідна, директор з матеріально-технічного постачання ТОВ Люстдорф

Попри загальне зниження об’ємів молока для промислової переробки та внутрішнього споживання, ціни на сире молоко в Україні стрімко зростають.

Основною зацікавленою стороною попиту є молокопереробні підприємства, які нещодавно отримали т.з. єврономери і мають надію на заключення вигідних експортних контрактів. 

Ситуація, здавалося б, є дуже не вигідною для інших молокопереробних підприємств, особливо для тих, хто працює на внутрішній ринок, так як попит відновлюється дуже повільно і є великі сумніви у можливості адекватного підняття відпускних цін на готову продукцію.

Якщо з цифрами – реалізація готової продукції на внутрішній ринок з початком війни знизилась на 25-50% в залежності від виду продукції, а відновлення попиту за останні місяці оцінюється наразі тільки в 2-10%. Відверто кажучи, наявність прибуткового експорту дозволяє утримувати закупівельні ціни на сире молоко на досить високому рівні, без такої ситуації, я маю сумніви, що ціни на сировину могли б взагалі підніматись в цьому сезоні.

Стосовно експорту. До цього часу він мав позитивну динаміку і хороші темпи, але вже зараз починає відчуватись певне зниження попиту (це стосується як і цін пропозицій, так і об’ємів поставок). Це було очікувано, Європа поповняє свої запаси, Нова Зеландія також пропонує хороші ціни, тому, думаю, експортні ціни вже не будуть так стрімко зростати.

Якщо цей тренд збережеться, ми можемо побачити зниження попиту, а значить і серйозний тиск на ціни сирого молока в Україні.