Пастеризоване чи ультрапастеризоване?

Сьогодні багато хто вживає молоко з полиць магазинів і іноді дивуються: чому не скисає молоко?

Давайте розберемо все спочатку.

Одже, українській споживач вживає з види молока: “сире”, пастерізоване та ультрапастерізоване.

Перше у нас ,так зване, “сире” молоко – домашнє, свіже, одразу від корівки. Але чи воно таке корисне і безпечне, як здається на перший погляд?

Все залежить від охайності господині, яка збирала це молоко. По-друге, від часу, який пройшов після доїння. Адже молоко потрібно охолодити до 60С вже в перші 20 хвилин 
Якщо не зробити це вчасно, то бактерії починають розмножуватися в геометричній прогресії.

Постає питання: чому ж на базарах молоко не скисає навіть при такому сонці? Все тому, що, як правило, в таке молоко домішують сторонні речовини (антибіотики та консерванти), щоб воно довго не скисало. 

А це може бути:
пероксид водню, сода, аміак, борна кислота, нітрати – продовження терміну зберігання;
крейда, вапно, гіпс – надання білого кольору коли недостатня жирість молока;
антибіотики

Тому, якщо захочете купити таке “свіже і корисне” домашнє молоко з базарчику – подумайте про наслідки.

 Друге на черзі пастеризоване молоко. Багато хто знає, що пастеризацію винайшов Луї Пастер щоб уникнути швидкого розмноження бактерій та знищити небажану мікрофлору для продовження “життя” продуктів.

Так молоко, яке прибуває на завод і проходить багато перевірок, нагрівають до температури не більше 620С на протязі 20 хвилин. При цьому не змінюються фізико-хімічні властивості та біологічні показники молока. В Україні молоко піддають подвійній пастерізації, в наслідок чого термін придатності такого молока – до 10 діб. Таке молоко не скисає природним шляхом. Хочете, щоб молоко скисло скоріше – додайте ложку сметани або йогурту в молоко і процес “оживе”.

І нарешті ультрапастеризоване молоко (UHT). Це особливий вид температурної обробки ( при температурі 1400С протягом 2-3 секунд). Таке молоко може не псуватися по пів-року, адже там зовсім немає молочнокислих бактерій. Багато хто думає, що це молоко ” не живе”, але дослідження показали, що вітаміни та поживні речовини все ж залишаються. Можливо не в такій кількості, як в пастеризованому молоці, але все ж таки є. І тим паче в умовах надто жаркого літа, в дорогу або на відпочинок сміливо можна брати ультрапастеризоване молоко і не боятися, що воно скисне.

Тому вам обирати яке молоко вживати.