Переробники молока продовжують інвестувати у виробництво та модернізують потужності, але водночас мають низку проблем. Найбільша з них — нестача сировини. Про дефіцит на ринку якісного молока свідчать цифри — вартість сировини за два останні місяці піднялася на 26%.
Молочний сектор втратив на окупованих територіях близько 40 переробних заводів, і сьогодні молокопродукцію в Україні виробляють 120 підприємств. Попри війну та втрати молочарство тримає позиції та залишається в трійці переробних галузей, які мають найбільший річний обіг. Цьогоріч планується переробити 3,2 млн т сировини.
Вадим Чагаровський, голова Спілки молочних підприємств України.
“За роки війни переробники не зменшили обсяги виробництва, відкрили нові ринки. Так, на ринок ЄС вийшло 23 молочних компанії. Найбільший попит маємо на вершкове масло і сухе знежирене молоко. В Україні теж почав відновлюватися споживчий ринок”.
Відсутність сировини стримує галузь
Одне з найбільш інноваційних переробних підприємств України — «Люстдорф», яке випускає продукцію під торговельними марками «Селянське», «На здоров’я», «Бурьонка», цього року вже повернулося до довоєнних показників переробки молока. Окрім того, вже в період війни компанія запустила складський комплекс загальною площею 10 тис. кв. м.
Генеральний директор компанії «Люстдорф» Олександр Самохвалов розповів під час UKRAINIAN LIVESTOCK SUMMIT 2024, що наразі для всіх переробників та галузі в цілому актуальною є проблема з сировиною, оскільки виробництво молока в Україні знаходиться на дуже низькому рівні.
“У Польщі, де розвинена молокопереробна галузь, підприємства переробляють близько 15 млн т молока на рік, а ми цього року маємо показник у 3,2 млн т, тобто в п’ять разів менше. Водночас можливості для переробки в Україні є. Ми могли б переробляти мінімум вдвічі більше молока, ніж зараз”.
Олександр Самохвалов звертає увагу, що через нестачу сировини страждають і експортні можливості українських молочарів: ринки зараз відкриті й доступні, але експортувати немає чого. Тим часом на полицях українських магазинів зростає кількість продукції іноземного виробництва.
20% молока в Україні знаходиться в тіні
У компанії «Укрпродукт», яка є лідером з виробництва плавлених сирів, зазначають, що фальсифікація молочної продукції залишається великою проблемою, яка жодним чином не вирішується державою.
Про тіньове виробництво молочних продуктів, які реалізуються за готівку, говорять і в Спілці молочних підприємств України.
Вадим Чагаровський, голова ради директорів Спілки молочних підприємств України:
“Державі потрібно подумати, що замість підняття податків потрібно боротися з тіньовим ринком. Сьогодні 800 тис. т молока переробляється на тіньовому ринку, а це близько 20%”.
Проблеми з кадрами та торговельними мережами
На трьох молокопереробних заводах ГК «Волошкове поле» виробництво не зупинялося ні на день, незважаючи навіть на те, що на підприємства були «прильоти». Як розповідає виконавчий директор компанії Віктор Ржавіч, сьогодні на виробничих потужностях працює 2500 людей. Їхню кількість планують збільшити, адже завдяки відкриттю ринку ЄС виробництво згущеного молока наростили вже під час війни на 15%.
Віктор Ржавічев, виконавчий директор ГК «Волошкове поле»:
“Сьогодні найбільш відчутні проблеми з кадрами. Людей немає, і особливо не вистачає чоловіків — слюсарів, наладчиків, вантажників. Також є проблема з невчасним розрахуванням торговельних мереж за поставлену продукцію. Переробник має сплатити вчасно за молоко, заробітну плату, а розрахунки за продукцію відтерміновуються. Це оборотні кошти, яких критично не вистачає підприємствам“.
Олександр Самохвалов розповідає, що у «Люстдорф» для вирішення питання дефіциту кадрів намагаються залучати жінок на всі професії, але не скрізь можна замінити чоловіків, наприклад, водія, який везе 30 т молока.
Розвиток молочної галузі через кооперацію
На думку переробників молока, населення могло б об’єднуватся у кооперативи і таким чином забезпечити рівень сировини, як у фермерському господарстві.
Юрій Гордійчук, генеральний директор «Укрпродукт»:
“У частині молочної продукції ми хотіли би бачити більше прикладів кооперації. Ми бачимо яскраві приклади в Польщі, де такий формат є основою і базисом успішного розвитку молочного сектору. Кооперація дозволяє як виробникам молока, так і переробникам об’єднувати зусилля для досягнення спільних цілей”.
Говорячи про закупівлі, переробники пояснили, що сьогодні ціна на фермерське молоко з ПДВ складає 23 грн/кг, від населення — 9,5-10 грн/кг. Сама логістика на заготівлю молока від фермерського господарства становить 1 грн/л, від населення — 3-5 грн/л. Плюс до того, щоб виробити якісну продукцію з молока від населення, потрібно його очистити, а це додаткові витрати.
За словами Юрія Гордійчука, в молочному сегменті потрібно говорити не лише про кількість, але й про якість сировини, адже з сировини низької якості виробити конкурентоздатний продукт доволі складно. У ЄС дуже високі вимоги до якості продукції. Тому кооперація — це той механізм, який дозволить рухатися більш впевнено, стабільно та ефективно.
Без розвитку молочного скотарства не буде переробки
У Спілці молочних підприємств України зазначають, що в Україні сьогодні спостерігається дефіцит молока. Якщо говорити про фізіологічну обґрунтовану норму споживання молока на одну людину, то вона складає 380 кг на рік, а маємо менше 300 кг.
Вадим Чагаровський підтверджує, що ситуація у молочному скотарстві критична — в Україні обліковується 1,3 млн корів. Хоча, відповідно до офіційної статистики, виробляється понад 7 млн т молока на рік. Переробники говорять, що такої кількості сировини немає. Підприємства готові збільшити виробництво вдвічі, але щоб мати достатню кількість сировини, потрібно відновлювати розвиток молочного скотарства.