Переробники можуть стимулювати якісні зміни молочної галузі, створивши попит на якісну сировину з суттєво вищим вмістом жиру та білка

МИРОН ПУНДОР, координатор проектів з розвитку тваринництва України за підтримки уряду Нідерландів, консультант-дослідник молочного центру IFCN

Закупівельна ціна на молоко – це те, навколо чого завжди ведуть дискусії виробники молока та переробники. Зазвичай обговорюються обсяги постачання і ціна на молоко. Показники жиру і білка того молока, що надходитиме на переробку, заготівельників мало турбують. А даремно. Адже від них залежать вихід продукції та прибуток переробника.

Раніше, в інтервʼю різним аграрним виданням, я вже згадував про суттєві відмінності у нормативних значеннях цих показників в Україні та країнах ЄС. Нагадаю ще раз:

Україна: жир 3.4%, білок 3.0%
Франція: жир 3.8%, білок 3.2%
Німеччина: жир 4.0%, білок 3.3%
Нідерланди: жир 4.2%, білок 3.4%

В Україні фактичний середньорічний вміст жиру в товарному молоці складає 3.7%, а білка 3.2%. А ці показники могли би бути значно вищими. Високих значень можна досягти за рахунок кращої годівлі та умов утримання, генетики.

Що дає більший вміст жиру і білка виробникам молока? Якщо взяти середню закупівельну ціну 11 тис. грн/т, без ПДВ та за базисними показниками, то за додатковий 0.1% по жиру господарство на кожній тонні реалізованого молока отримало б 129.4 грн валового доходу. А якщо українські фермери досягли б середьостатистичного значення нідерландських показників жиру/білку, то вони б щороку отримували більше 2 млрд грн за додатковий молочний жир і приблизно стільки ж за додатковий білок.

Що означає підвищений вміст жиру для переробника? Зважаючи на те, що всіма сільгосппідприємствами України щороку виробляється близько 2,5 млн тонн товарного молока, різниця в кількості молочного жиру, який отримають при згаданому підвищенні вмісту жиру переробники, складе близько 17 тис тонн, щороку. А це додаткових 20 тис. тонн масла при тих же транспортних та затратах на переробку!

Виникає питання: якщо виграють всі, то чому ця тема фактично поза увагою як виробників молока, так і переробників?

На мою думку саме переробники могли б стимулювати зміни, створивши належний запит. Тобто, в переговорах по закупівлі молока заготівельники могли б озвучувати свої вимоги стосовно рівня показників жиру та білка, попередньо прорахувавши ту вигоду, яку отримає як сам молокозавод, так і його партнери – постачальники молока. І ці вимоги цілком реалістичні. Розуміння переробником вигоди від закупівлі сировини з суттєво вищим вмістом жиру і білка створить на ринку попит і стане стимулом для підвищення ефективності молочних господарств постачальників. Це дасть поштовх якісним змінам в молочній галузі країни та наблизить наші вітчизняні нормативи до європейського рівня.