9 травня, в День Європи, у Києві відбулася урочиста церемонія підписання Меморандуму порозуміння між об’єднанням Спілка молочних підприємств України (СМПУ) та Європейською молочною асоціацію (EDA). Також відбулася презентація Євроінтеграційного комітету молочного сектору.
З вітальним словом до учасників заходу звернулися Тарас Висоцький, перший заступник міністра агрополітики та продовольства України; Віктор Канцурак, державний секретар Мінагрополітики України, Олександр Гайду, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики (онлайн); Сергій Ткачук, голова Держпродспоживслужби України; Джузеппе Амброзі, президент Європейської молочної асоціації (онлайн); Вадим Чагаровський, голова Спілки молочних підприємств України; Александр Антон, генеральний секретар Європейської молочної асоціації (EDA), Арсен Дідур, виконавчий директор Спілки молочних підприємств України.
З впровадженням “автономних торговельних заходів” (без тарифів та квот), встановлених Європейським Союзом, українська молочна галузь стала інтегрованою частиною єдиного молочного ринку ЄС для дозволених продуктів та затверджених молочних заводів.
СМПУ та EDA провели спільне дослідження “Перспективи розвитку молочної галузі України та ЄС”, яке підкреслює позитивні наслідки довгострокової інтеграції української молочної галузі до європейського молочного ринку, тобто взаємної вільної торгівлі, що сприяє розвитку торгівлі молочними продуктами між Україною та Європейським Союзом в обох напрямках на основі Угоди про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (DCFTA), без митних зборів, квот та будь-яких інших невиправданих адміністративних бар’єрів.
З цією метою EDA та СМПУ домовилися про спільну діяльність та визначили ключові напрямки роботи у Меморандумі про співпрацю, яка буде спрямована на:
• підтримку вільної торгівлі молочними продуктами та захист інвестицій в Україні
• підтримку DCFTA (Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС) та переговорів щодо вступу до ЄС через співпрацю в рамках “Комітету з Євроінтеграції» при СМПУ
• довгострокову інтеграцію українського молочного сектору до єдиного європейського ринку через спільну “дорожню карту”
• створення переліку “молочних потреб України” в контексті “Швидкої оцінки збитків та потреб” ЄС в рамках “Ukraine Facility”
• розбудову та зміцнення комунікації та зв’язків у форматі Україна-ЄС для обміну найкращими практиками підвищення продуктивності та якості на рівні виробництва, стимулювання попиту та підвищення обізнаності на рівні споживачів, а також для обміну досвідом щодо відповідної законодавчої бази, торговельних та маркетингових стандартів, що стосуються молочної галузі
• старт діалогу між Україною та ЄС щодо шляхів інтеграції українського молочного сектору та сільського господарства в рамках дискусій про рамки інтеграції України до майбутньої Спільної аграрної політики ЄС (CAP27).
Як зазначив виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур, цей Меморандум – тільки перший крок. Головне – це напрацювання тієї дорожньої карти, якою буде рухатися молочний сектор України до інтеграції в європейську лактосферу. Цей шлях досить не простий, але український бізнес до цього готовий і готовий відповідати тим вимогам і стандартам, які є в ЄС, щоб разом бути сильнішими та успішнішими.
«Для нас, як для українського бізнесу, який працює в молочній промисловості, важливо мати перспективу. Для європейських партнерів важливо розуміти, чи відповідаємо ми як бізнес європейським цінностям і принципам. Маю надію, що у нас вибудувався той рівень довіри один до одного, який дозволяє підписати цей Меморандум.
Український молочний бізнес вже 10 років робить свій внесок в процес євроінтеграції. Тому підписання Меморандуму є логічною ланкою у русі українського молочного бізнесу у велику європейську молочну родину», – наголосив Арсен Дідур.
Президент Європейської молочної асоціації Джузеппе Амброзі зауважив, що лібералізація молочної торгівлі в Європі допоможе українській молочній галузі залишатися на плаву та експортувати свою продукцію.
«Наша співпраця з СМПУ та європейською асоціацією молочників почалася дуже давно, ще до російських атак на Україну. Наше спільне дослідження підкреслює позитивний ефект і довготривалу інтеграцію українського ринку в Європейську лактосферу. Іншими словами, ми говоримо про двосторонній підхід і підкріплення таких торговельних відносин, які могли би бути між Україною та Євросоюзом на основі поглиблених зв’язків та автономної торгівлі, а також інвестицій» – наголосив Джузеппе Амброзі.
За словами генерального секретаря Європейської молочної асоціації (EDA) Александра Антона, 50% молочних компаній України експортують молочну продукцію до Європи, 58 підприємств експортують до Швейцарії та мають підписані угоди з Китаєм.
«Підписаний Меморандум звільнить Україну від перешкод і дасть можливість експортувати ще більше продукції до ЄС. Ми в свою чергу, на основі вільної угоди, підтримаємо інтеграцію України на ринок Європи без квот, без меж та без митних зборів, що є дуже важливо», — зазначив Александр Антон.
Євроінтеграційний комітет СМПУ представили Андрій Табалов, генеральний директор МК “Волошкове поле” та Єлизавета Святківська, координатор Євроінтеграційного комітету СМПУ.
Участь у заході взяли представники міністерств, посольств, громадських організацій, керівники провідних молокопереробних підприємств.