Мита на європейську продукцію, запроваджені адміністрацією президента Дональда Трампа, та заходи у відповідь, які розглядає зараз Євросоюз, можуть вплинути і на український молочний сектор.
У рамках нової політики США з 5 квітня 2025 року на додаток до універсального мита 10%, імпорт з ЄС обкладається додатковим митом у 20%. Для агропродовольчої продукції ЄС Сполучені Штати є другим за величиною експортним ринком, тому ці зміни викликають занепокоєння європейських аграрних асоціацій, зокрема польської Izba Mleka, яка вважає, що зміна митної політики може призвести до падіння польського молочного експорту.
У 2024 році молочний експорт Польщі до США склав 14.8 млн доларів, а до України майже вдесятеро більше, 123 млн доларів. Слід зазначити, що майже весь молочний імпорт в Україну здійснюється з країн Євросоюзу – Польщі, Бельгії, Німеччини, Нідерландів та інших. Всі вони зараз будуть займатися перенаправленням експортних потоків та вирішуватимуть проблеми свого внутрішнього ринку. У звʼязку з цим Україні потрібно докладати ще більше зусиль у переговорах для продовження безмитного режиму ЄС після 5 червня.
На фоні і без того непростої ситуації у вітчизняному молочному секторі і змін, які можуть статися в зовнішній торгівлі молочними продуктами у звʼязку з новою економічною політикою США, СМПУ вважає необхідими спільні та узгоджені дії виробників та переробників молока України для забезпечення стійкості вітчизняної молочної галузі. Ми не можемо просто спостерігати за змінами, що відбуваються в міжнародній торгівлі. Ми маємо діяти.