Працівники молочної галузі щоденно забезпечують експортний потенціал молочного сектору України

Військова агресія росії проти України не могла не позначитися на молочній галузі. Українським експортерам молокопродуктів довелося пристосовуватися до нових умов праці воєнного часу: більшість логістичних шляхів зазнали змін, виробництво та переробка в деяких регіонах була призупинена або знищена через військові дії. Але все ж українські виробники молочних товарів намагаються нарощувати торгівлю за кордоном.

Про це повідомляє Комітет з питань аграрної та земельної політики.

Так, експорт молочних продуктів у червні склав 23,9 млн дол, що на чверть більше показників минулого року та на 43,7% довоєнного лютого. Основною причиною приросту стало зростання світових цін на молочні продукти.

Важливою зміною є орієнтир експорту на країни ЄС: якщо у червні 2021-го року менше 6% молочної продукції було реалізовано до ЄС, то за підсумками червня 2022-го року вже понад 50%. Основними ринками збуту української молочної продукції тепер є Польща (9 млн дол), Молдова (3,3 млн дол), крім того – Казахстан (1,5 млн дол).

Загалом за останній місяць було експортовано 9,3 тис. тонн молочних товарів, що на 32% більше ніж в травні. А саме:

– молоко та вершки незгущені – 2,7 тис. тонн (більше на 17%);

– молоко та вершки згущені – 3,3 тис тонн (на 71%);

– маслянка, коагульовані молоко та вершки, йогурт, кефір – 239 тонн, ( на 2%);

– молочна сироватка – 1,5 тис. тонн, ( на 16%);

– масло вершкове – 897 тонн, (на 12%);

– всі види сирів і кисломолочний сир – 563 тонн, (на 35%).

На сьогодні, ситуація на внутрішньому ринку із закупівельними цінами на молочні продукти така: молоко екстра ґатунку в середньому10,64 грн/кг без урахування ПДВ (в залежності від регіону), молоко вищого ґатунку – 10,54 – 10,69 грн без ПДВ (в залежності від регіону). Щодо закупівельних цін на сире молоко у переробних підприємствах, то вони залишаються вже другий місяць майже без змін.

На європейському ринку ситуація трохи відрізняється: в найбільших європейських країнах-виробниках молока закупівельні ціни не залишаються на місці. За останні 2 місяці вони зміцнилися та становлять: Польща – 47,37 євро/100 кг (більше на 5%); Нідерланди – 53,52 євро/100 кг (на 10%); Франція – 45,08 євро/100 кг (на 6%); Німеччина – 50,10 євро/100 кг (на 3%).

Україна має деяку перевагу перед країнами ЄС – низькі ціни на корми стримують ріст собівартості молока, що робить українську продукцію конкурентною на зовнішньому ринку.