Представники СМПУ взяли участь в обговоренні проєкту плану відновлення аграрного сектору

Представники Спілки молочних підприємств України взяли участь в обговоренні проекту Плану відновлення України, підготовку якого було ініційовано Національною радою з відновлення України від наслідків війни.

Секретар Національної ради Данило Гетманцев на зустрічі з представниками вітчизняного бізнесу розкрив особливості підготовки проекту Плану відновлення. Відбулось обговорення ключових підходів, що були взяті за основу при підготовці проекту Плану.

Під час засідання робочої групи «Нова аграрна політика» представники Спілки молочних підприємств України наголосили на тому, що проект Плану відновлення:

– по-перше, повинен містити візію подальшого розвитку переробної промисловості в контексті заявленого в Плані стратегічного завдання “Економічна трансформація АПК”;

– по-друге, має відповідати критерію послідовності, тобто бути логічним продовженням поточної політики державного підтримки українських товаровиробників в цілому та суб’єктів  агропродовольчого ланцюга зокрема.

Представники Спілки молочних підприємств України переконані в тому, що в наявних умовах необхідно удосконалити механізм державної підтримки суб’єктам агропромислового виробництва, який повинен стати більш справедливим, прозорим та прогнозованим, передбачати стимулювання розвитку пріоритетних напрямів агропродовольчого виробництва.

На жаль, молокопереробна галузь довгий час була обділена увагою з боку держави – попри те, що в ній за останні роки накопичилась ціла низка проблем, пов’язаних із необхідністю модернізації виробництва, його техніко-технологічного переоснащення, підвищення екологічності та енергоефективності. За останні роки значна частина молокопереробних підприємств, так і не дочекавшись підтримки з боку держави, припинила своє існування. Без роботи та доходів – переважно у депресивних регіонах – залишилась значна кількість економічно активного населення, яке було вимушене шукати роботу за кордоном.

За умови стимулювання відповідних процесів з боку держави, галузь змогла б суттєво поліпшити свій експортний потенціал – в першу чергу, в частині експорту молокопродуктів до країн ЄС як найбільш оптимального в наявних умовах напряму експортної логістики.

Відповідний інструментарій державного стимулювання процесів модернізації молокопереробної галузі України, забезпечення відповідності кращим європейським практикам, передбачений проектом Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки розвитку виробництва та переробки продукції тваринництва” № 7072 від 18.02.2022 р., який знаходиться на розгляді у Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

Крім того, реалізація положень даної законодавчої ініціативи дасть можливість забезпечити  детінізацію ринку молока та молокопродуктів, підтримати виробництво молока в сегменті мікробізнесу, підвищити рівень простежуваності виробництва молокопродукції в Україні.

Натомість, у разі відсутності належної уваги з боку держави до молокопереробної галузі у 2022-2023 рр., залишення її “сам на сам” із наявними проблемами, загрожує серйозними стагнаційними процесами в галузі та формуванням рівня ризиків, які потім майже неможливо буде подолати, що ставить під сумнів реалістичність досягнення цілей, покладених в основу Плану відновлення України.