Про причини кризової ситуації в молочній галузі

Володимир Петрина, виконавчий директор Молочної компанії «Галичина».

Ситуація в галузі достатньо складна. Складна вона через відсутність у підприємств маржі, що не дозволяє їм рухатися вперед в операційному плані, не кажучи вже про інвестиційні проекти. Особливо ускладнило ситуацію здорожчання енергетичних ресурсів, що призвело до зростання собівартості продукції, яка зараз близька до продажної ціни або і вища за неї.

Ця ситуація є наслідком багатьох чинників: дефіциту сировини, який породив дуже високі ціни на неї, світової енергетичної кризи, неприйняття державою потрібних заходів для збереження галузей, важливих в соціальному плані.

Тому маємо зараз не системні, а хаотичні процеси в закупівлі, переробці і продажу продукції кінцевому споживачу. З одного боку у нас зараз висока собівартість продукції, з іншого – торгові мережі не погоджуються на підвищення цін на продукцію молочної галузі.

Крім того, переробні підприємства, як клієнти торгових мереж, потерпають від відтермінування платежів або неплатежів, що вимиває їх обігові кошти. Негативний момент це банкрутства мереж, які вже відбулися, і вірогідність нових банкрутств. Це також призводить до втрат грошових коштів. Ці чинники посилюють ту негативну ситуацію, у якій опинилася галузь.