Про затвердження Положення про особливості імпорту електричної енергії під час проходження осінньо-зимового періоду 2022/23 року в умовах правового режиму воєнного стану в Україні

Кабінет Міністрів України на засіданні 3 січня 2023 р. прийняв постанову «Про затвердження Положення про особливості імпорту електричної енергії під час проходження осінньо-зимового періоду 2022/2023 рр. в умовах правового режиму воєнного стану в Україні».

Документ передбачає впровадження додаткових гарантій для учасників ринку електроенергії, які імпортують електроенергію з країн ЄС, говориться у повідомленні Урядового порталу.

«Імпорт електроенергії є одним з інструментів зниження дефіциту генеруючих потужностей в енергосистемі України, що виник внаслідок систематичних російських обстрілів енергооб’єктів, починаючи з жовтня минулого року. На сьогодні погоджені комерційні перетоки між країнами ЄС та Україною (спільно з Молдовою) складають 0,7 ГВт вночі та 0,6 ГВт вдень. Цих обсягів недостатньо для повного покриття дефіциту потужностей у вечірні пікові години, проте залучення імпорту значно зменшить обсяг небалансу», — йдеться у повідомленні.

Водночас ціни на ринку «на добу наперед» в країнах ЄС суттєво вищі за ціну в Україні. Тому для залучення імпорту електроенергії необхідне створення додаткових стимулів, зокрема — гарантування промисловим підприємствам безперервного електропостачання у разі укладання відповідних договорів, пояснили в уряді.

«З огляду на це, постановою передбачені на період до 30 квітня 2023 р. додаткові гарантії захисту від планових обмежень електропостачання тих непобутових споживачів, об’єкти яких споживатимуть імпортовану згідно з відповідними договорами електричну енергію», — підкреслюється у повідомленні.

Щоб уникнути маніпуляцій, графіки погодинних відключень не будуть застосовуватись, якщо споживач імпортуватиме обсяги не менші, ніж власне споживання у вересні 2022 р. — до застосування примусових обмежень електропостачання, додають в КМУ.

Додаткові гарантії для імпортерів електроенергії з ЄС дозволять перерозподілити вивільнені потужності української генерації, зменшивши у такий спосіб загальну кількість відключених абонентів.