Прийняття закону про торгівлю – у Плані відновлення України від наслідків війни

У Комітеті Верховної Ради України з питань економічного розвитку відбулися слухання на тему: «План відновлення України від наслідків війни». Захід відбувся  за участю народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади та Офісу Президента України, бізнес-асоціацій, аналітичних центрів. Спілку молочних підприємств України представляв виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур.

Як зазначалося під час слухань, внаслідок масштабної неспровокованої агресії росії проти України, українська економіка зазнала масштабних руйнування та втрат – прямі збитки від руйнування інфраструктури досягли $143,8 млрд (станом на лютий 2023), потреби у відновленні України складають $411 млрд (оцінки Світового банку). Загальні потреби у фінансуванні Українського плану відбудови оцінюються Урядом України в 750 млрд доларів на 2023-2032 роки.

Учасники слухань звернули увагу, що стале відновлення України має ґрунтуватися на таких ключових елементах:

– Інтеграція в ЄС і доступ до ринків ЄС і G7;

– Національна безпека;

– Макрофінансова стабільність;

– Сприятливе середовище для бізнесу;

– Трансформація пріоритетних секторів;

– Міцний людський капітал;

– Ефективна інфраструктура.

Важливо, що відповідно до ст.ст. 49, 52 ЗУ «Про комітети ВРУ» результатом комітетських слухань є прийняття певних рекомендацій, які необхідно буде виконувати.

План відновлення містить п.1.1.17.: «Зниження ринкової сили операторів роздрібної торгівлі через державне регулювання роздрібних продажів шляхом ухвалення профільного закону (з метою зменшення ринкової сили торгових мереж відносно постачальників). Врегулювання термінів розрахунку за поставлену продукцію та базових умов постачання».

Це означає, що Планом передбачено прийняття окремого закону про роздрібну торгівлю в Україні, який буде визначати державне регулювання роздрібних продажів та послаблення монополії в сфері торгівлі.

Спілка молочних підприємств України вважає вкрай важливим врахування у рекомендаціях Комітету необхідність початку розгляду і прийняття законопроекту, з урахуванням пропозицій від бізнес-асоціацій, які представляють постачальників харчових продуктів.