Результати аграрного воєнного 2022 року та перспективи на 2023 – Сольський

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський підбив підсумки аграрного воєнного 2022 року під час пресконференції в Медіацентрі Україна – Укрінформ. Він окреслив основні результати роботи в напрямах дерегуляції, підтримки агросектору, агрологістики, євроінтеграції, меліорації та розвитку рибництва.

Дерегуляція

Як розповів Міністр, зміни були пов’язані, зокрема, зі спрощенням імпорту та експорту агропродукції.

Загалом було ухвалено 4 Закони та 11 Постанов КМУ, які спростили в тому числі: земельні відносини; доступ аграріїв до пального, пестицидів та агрохімікатів; імпорт харчових продуктів і кормів, продуктів тваринного та рослинного походження, генетичного матеріалу, пестицидів і агрохімікатів; виробництво спирту та біоетанолу тощо.

Підтримка агросектору

Як зазначив Микола Сольський, на початку весни 2022 року Уряд оперативно відреагував на термінову потребу аграріїв у пільговому кредитуванні. Держава передбачила гарантії у розмірі 80% на кредит у межах «5-7-9», а до предметів застави дозволила включати зерно. За цією програмою аграрії залучили близько 40 млрд грн.

«Показовим є те, що немає жодного неповернення коштів за отриманими кредитами», – підкреслив Міністр.

У цілому ж за 2022 рік аграрії отримали кредитів на загальну суму в понад 90 млрд грн.

50 млн євро від ЄС були надані у вигляді субсидій і дотацій за обробіток від 1 до 120 га с/г угідь та за утримання від 3 до 100 корів.

Влітку була запущена грантова програма зі створення та розвитку садів і теплиць. Підготовлено типові проекти. Станом на сьогодні погоджено 78 заявок на 378 млн грн.

«Ми очікуємо високий рівень довіри до цієї програми, і це дуже добре, адже ці сфери дозволяють швидко створювати робочі місця. Зараз це хороша ідея для діяльності жителів села. Держава дає фермеру велику компенсацію в розмірі 70% – декілька сот тисяч гривень на 1 га», – зазначив Міністр аграрної політики.

За словами Міністра, однією з найгостріших проблем для аграріїв наразі є мінімальна ліквідність агропродукції. Низька ціна на зерно для українського фермера та дорога логістика.

«Якщо минулого року основна робота Міністерства була зосереджена на відновленні морського експорту та пошуку альтернативних шляхів, то цього року нам потрібно працювати над збільшенням ліквідності ринку, якому не вистачає кредитних коштів. Ми шукаємо інструменти, щоб змінити ситуацію», – зазначив Микола Сольський.

Микола Сольський розповів про ситуацію щодо урожаю. Також запевнив, що у 2023 році Мінагрополітики продовжить курс на дерегуляцію, реформу меліорації, розвиток переробки, підтримку аграріїв, міжнародну співпрацю та євроінтеграцію. Наразі відповідно до плану заходів з виконання Угоди про асоціацію, Мінагрополітики має зобов’язання виконати 696 завдань, що становить 30,8% від загальної кількості (2259) для України. Також Міністр підкреслив важливість реалізації масштабних інфраструктурних проектів, таких як будівництво олійного трубопроводу Ягодин-Гданськ.

Микола Сольський розповів про очікувані програми підтримки для аграріїв на наступний рік.

Уряд продовжить спрощене кредитування за програмою «5-7-9». Також буде продовжена програма безповоротних грантів на створення садів і теплиць.

Триватиме співпраця і з міжнародними організаціями – USAID та ФАО, які реалізують програми підтримки для аграріїв.