Багаторічна криза товарного молочного виробництва, руйнування енергетичної інфраструктури і посуха призвели до значного дефіциту молока-сировини в Україні. Закупівельні ціни, а отже і собівартість продукції переробки ростуть мало не щодня. В той же час торгові мережі не поспішають змінювати цінники і розраховуватися із постачальниками, — скаржаться на молокозаводах. Низька маржинальність на внутрішньому ринку змушує шукати кращих варіантів на зовнішніх.
Це лише деякі з причин, чому в Україні так здорожчала молочка в цілому і вершкове масло зокрема,пише Latifundist.com.
Основну частину у структурі вартості масла і сиру становить сировина. За останній рік закупівельні ціни на молоко зросли на 45% — це значно підвищило наші витрати на виробництво масла і сиру, каже генеральний директор компанії «Волошкове поле» Андрій Табалов. Додає, що цей тренд почався ще восени минулого року і триває донині.
Ціни на сировину зростають, зокрема, і через її дефіцит.
За словами CEO молочної компанії «Галичина» Володимира Петрини, цей дефіцит — наслідок багаторічного занепаду молочного тваринництва в Україні. Дрібнотоварне виробництво поступово зникає, а великотоварне ще не набрало обертів.
«В нас не сформувався дрібнотоварний сегмент, він не давав якість. А великотоварні господарства сьогодні зростають не надто інтенсивними темпами. В результаті ми в Україні сьогодні переробляємо приблизно 3,5 млн тонн молока, в той самий час, як польські виробники — більше 14 млн тонн. Це явно недостатньо для того, щоб забезпечити як внутрішній ринок, так і експорт».
Хоча сировина займає понад 70% у структурі вартості масла і сиру, є й інші чинники, що впливають на ціну, кажуть у компанії «Волошкове поле». Це і зростання цін на електроенергію та газ, і збільшення зарплат, хоча навіть воно не вирішує проблему дефіцита кадрів через мобілізацію. Мають питання і до рітейлу, який часто затримує переоцінку, стримуючи ціни для споживачів, що обмежує можливості виробників молочних продуктів.
«Через низьку маржу (на рівні 5-6%) багато українських виробників змушені більше орієнтуватися на експорт, щоб зберегти рентабельність, а це може призвести до дефіциту продукції на внутрішньому ринку. Крім того, імпортні молочні продукти, особливо сир, також тиснуть на вітчизняний ринок, що ускладнює конкурентність місцевих виробників. Ми маємо пріоритет забезпечити українських споживачів якісним продуктом, але існують фактори, які не піддаються нашому контролю та змушують нас адаптуватися».
Ці причини змушують українського виробника вершкового масла шукати свої ринки збуту за кордоном. Тим більше, що вершкове масло Європа імпортує з України охоче, а ціни на нього там останнім часом тільки зростають.
«Багато наших виробників орієнтовані на європейський ринок масла. На зростання внутрішніх цін вплинула достатньо спекулятивна ціна на експорт, адже дуже багато українських виробників сьогодні мають дозвіл постачати вершкове масло на європейський ринок», — сказав CEO молочної компанії «Галичина» Володимир Петрина.
Переробники молока не виключають подальшого зростання цін на масло і сир у межах 10-15%, адже ціни на енергоносії та сировину, зарплатний фонд продовжують зростати.
Очевидно, подальше подорожчання молокопродуктів спричинить зниження попиту.
«Зростання ціни на молочку, яка не встигає за ціною на сировини, психологічно буде формувати той бар’єр, який зупинятиме попит. Тому ми побачимо декотре охолодження ринку молочних продуктів. Втім, молочні продукти є першою необхідністю. Тому саме на молоко реакція споживача буде в останній момент. Але попит зменшиться однозначно», – вважає Володимир Петрина.
Отже, найближчим часом слід очікувати подальшого зростання як закупівельних цін на молоко-сировину, так і на молочні продукти. Ціни можуть стабілізуватися після новорічних свят за умови, якщо в Україні буде достатньо вироблятися вершкового масла, а світовий ринок пропонуватиме нижчу ціну.