Леонід Тулуш, керівник експертно-аналітичного відділу СМПУ
З квітня поточного року триває ситуація невизначеності щодо порядку оподаткування доходів фізичних осіб від постачання виробленого ними молока на переробні підприємства. Саме з того часу, відповідно до змін, внесених Законом №2142, молокозаводи повинні забезпечувати “остаточне оподаткування” таких доходів.
Згідно з нормами Податкового кодексу, доходи фізичних осіб від реалізації власновиробленої продукції тваринництва не є оподатковуваним доходом, якщо їх річний розмір не перевищує 50 мінімальних зарплат. Водночас, алгоритм підтвердження факту власного виробництва молока, що постачається на промпереробку, відсутній як у Податковому кодексі, так і у роз’ясненнях Мінфіну та ДПС.
До Закону №2142 це було проблемою фізичної особи – постачальника, проте зараз це вже проблема переробного підприємства – податкового агента. Від правильності її вирішення залежить, чи будуть застосовуватись до нього податкові санкції.
Саме це й стало предметом обговорення міжвідомчої zoom-наради з проблемних питань оподаткування доходів фізичних осіб від постачання молока на переробні підприємства. У ній взяли участь представники Мінфіну, ДПС, Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» та Спілки молочних підприємств України. Відбувся жвавий обмін думками щодо наслідків наявної невизначеності порядку оподаткування.
Представники Мінфіну завірили, що вже найближчим часом відповідна законодавча норма буде скасована. Проте залишається відкритим питання справляння ПДФО за період від її прийняття до скасування.
Враховуючи це, СМПУ буде звертатись до представників фіскальних органів щодо надання ними конкретних роз’яснень алгоритму дій задля забезпечення можливості застосування неоподаткованого розміру такого доходу від продажу молока власного виробництва, передбаченого Податковим кодексом.