СМПУ – про фінансування стимулювання виробництва та переробки молока

На базі НУБІП пройшов  Всеукраїнський круглий стіл,  присвячений фінансовим механізмам стимулювання розвитку виробництва та переробки молока в Україні в умовах воєнного стану.

До організації і проведення заходу долучилися народні депутати України з міжфракційного депутатського об’єднання «За розвиток молочної галузі України»,  керівництво Об’єднання «Спілка молочних підприємств України», колективи двох факультетів НУБІП – економічного і тваринництва та водних біоресурсів та ННЦ «Інститут аграрної економіки». Учасників представницького форуму вітали Віталій Головня, заступник міністра аграрної політики та продовольства України, Андрій Богданець, народний депутат України, співголова міжфракційного депутатського об’єднання «За розвиток молочної галузі України» та Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ. 

У заході взяли участь представники органів державної влади, виробників молока, молокопереробних підприємств, міжнародних фінансових організацій, експерти з молочного скотарства, науковці. 

Фахова дискусія продемонструвала гостру необхідність застосування для формування конкурентоспроможної молочної галузі в Україні інструментів державної підтримки, доступних в умовах режиму воєнного стану.

Арсен Дідур, представляючи переробні підприємства України, провів порівняння виробництва молока і забезпеченості молочними продуктами в Польщі та білорусі, та повідомив, що в Україні для забезпечення населення доступними за ціною молочними продуктами переробці не вистачає 3 млн т молока. Саме на цьому – на забезпеченні переробних підприємств достатнім обсягом сировини, зараз повинні зосередити зусилля держава і галузь. 

Цій важливій проблемі були присвячені виступи й інших представників переробників –  Андрія Табалова, генерального директора МК “Волошкове поле” і Фортунато Гуадалупі, члена Наглядової ради «ТЕРРАФУД».

Іон Морару, співзасновник і керівник проектів American Dairy Technology, у своєму виступі окреслив напрями оптимізації операційного менеджменту на молочних фермах та підвищення операційної рентабельності виробництва молока. Окремо він зупинився на питаннях оптимізації виробничих процесів та операційних витрат при виробництві молока, кадрового забезпечення молочних ферм в умовах воєнного стану, ефективності окремих напрямів державної фінансової підтримки розвитку молочного скотарства.

Леонід Тулуш, завідувач відділу податково-бюджетної політики ННЦ «Інститут аграрної економіки», приділив увагу ключовій проблемі молочної галузі – дефіциту сировини, охарактеризувавши особливості застосування податково-бюджетних інструментів стимулювання збільшення обсягів виробництва молока молочнотоварними фермами в умовах обмеженості державних фінансів. 

Експерт наголосив на необхідності запровадження дієвих інструментів стимулювання розвитку молочного скотарства з урахуванням наявних процесів концентрації̈, що відбуваються в галузі, покликаних забезпечити здешевлення молоко-сировини, стимулювання інвестиційної активності у сфері молочного скотарства та зменшення обсягів «сірого» ринку молокопродуктів. Він також відмітив, що наразі важливого значення набувають питання державного сприяння підвищенню конкурентоспроможності молокопродуктів вітчизняного виробництва за рахунок техніко-технологічного переоснащення процесів молокопереробки, у першу чергу, підвищення енергоефективності та екологічності виробництва.

СМПУ спільно з експертами у сфері молочного скотарства та науковцями вже розпочала роботу над підготовкою пакету законодавчих ініціатив, яким передбачається застосування інструментів державної фінансової підтримки, які відповідатимуть вимогам режиму воєнного стану та наявним тенденціям розвитку вітчизняного молочного сектору. Крім, того учасники Круглого столу висловили готовність взяти активну участь в розробці Концепції Державної цільової економічної програми розвитку тваринництва на період до 2033 року, що передбачена Указом Президента України № 681 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 жовтня 2023 року “Про стан забезпечення продовольчої безпеки» та використати напрацювання, обговорені в рамках проведення Круглого столу.