СМПУ: Програму «Шкільне молоко» потрібно готувати до запуску вже зараз

За даними ЮНІСЕФ, більшість українських дітей позбавлені постійного доступу до електрики, опалення та води. За оцінками експертів, багато з них також позбавлені доступу до освіти, їх контакти з родичами та друзями обмежені і це призводить до посттравматичного стресу та інших проблем з психічним здоров’ям.

Як може допомогти молочна промисловість у цій ситуації? СМПУ вважає, що саме зараз потрібно готуватися до того часу, коли наші школи повернуться до нормальної роботи. Питання харчування школярів буде одним з найважливіших у заходах по відновленню їх здоров’я. Тому програма «Шкільне молоко» має запрацювати відразу після повернення шкіл до звичайного режиму навчання.

Це питання обговорювали і на конференції «Молочний бізнес – 2022», що відбулася в Києві 30 листопада.

Вадим Чагаровський, Голова Спілки молочних підприємств України, у своїй презентації нагадав історію спроб налагодження постачання молока школярам. Він підкреслив, що стан здоров’я дітей викликає тривогу. Цифри свідчать, що відсоток школярів з хронічними захворюваннями зростає. Розроблена програма “Шкільне харчування” передбачає два етапи впровадження:

 ⁃ Щоденне забезпечення дітей в освітніх установах питним молоком

 ⁃ Щоденне забезпечення дітей повноцінним збалансованим харчуванням (обідами)

Незважаючи на війну, на ті умови, в яких зараз доводиться жити і вчитися нашим дітям, молочна галузь має подбати про те, щоб перший етап програми – «Шкільне молоко», розпочався вже зараз.

Подібні програми реалізуються вже 97 років у більш ніж 80 країнах світу. Схеми реалізації різні – централізовані (державні закупівлі за єдиними стандартними вимогами та з обмеженою кількістю посередників), децентралізовані (регіональне управління програмою з більшою кількістю учасників і більшими витратами, з можливістю залучати різні джерела фінансування). Може бути також і гібридна модель, коли програма реалізується в рамках національної політики та технічного регулювання регіональними органами влади, а локальні закупівлі відбуваються за чіткими правилами.