Спілка молочних підприємств України закликає Міністерство економіки України переглянути доцільність віднесення молокопродуктів до переліку товарів критичного імпорту, оскільки таке рішення є недоцільним з огляду на наявний стан ринку молока та молокопродуктів в Україні.
З початком російської військової агресії Уряд оперативно затвердив перелік товарів критичного імпорту (ТКІ), у початковій редакції якого були відсутні молокопродукти.
З часом Уряд включив до переліку ТКІ усі види молокопродуктів – таке рішення Уряду було зумовлене шоком перших днів війни та непрогнозованістю ринку молока та молокопродуктів в умовах проведення активних бойових дій із армією країни-агресора на значній територій України.
Після того, як ситуація на ринку стала більш прогнозованою, а аграрії та переробники відновили – де це було можливо – логістичні зв‘язки, і робота молочної галузі значною мірою стабілізувалася, Уряд виключив з переліку ТКІ значну частину молокопродуктів. При цьому негативного впливу на рівень споживання відповідної продукції чи цінову ситуацію н відбулось.
Наразі, доцільність включення окремих молочних продуктів (молока та вершків незгущених, масла, сирів) до Переліку ТКІ потребує додаткового обґрунтування – адже наслідком даного рішення можуть стати втрати обсягів переробки молока в Україні, а з часом – ескалація кризових явищ у молочній галузі.
Законодавче визначення терміну “критичний імпорт” в Україні відсутнє – даний термін не вживається у жодному законодавчому акті України. При цьому, логічно припустити, що – виходячи з назви (“критичний”) – до переліку ТКІ повинні відноситись товари, які або взагалі не виробляються в Україні, або виробляються в таких обсягах, які формують ризики для функціонування країни (зокрема, для її продовольчої безпеки).
Постановою №289 від 16 березня Урядом затверджено Критерії визначення ТКІ в умовах воєнного стану, де у рубриці “Забезпечення життєдіяльності населення” серед критеріїв визначено приналежність до “дефіцитних продовольчих товарів, недостатність яких може призвести до гуманітарної і продовольчої кризи“.
На жаль, наразі не зрозуміло, що стало підґрунтям для віднесення ринку молокопродуктів до категорії “дефіцитних”, на основі чого окремі їх види до цього часу містяться у переліку ТКІ.
Адже потенційна ємність ринку молокопродуктів після початку російської військової агресії суттєво знизилась, що зумовлено:
по-перше, значною міграцією населення: понад 5 млн осіб покинули територію України – з них значна частина – діти, понад 7,5 млн стали внутрішньо переміщеними особами із низькою купівельною спроможністю, понад 3,5 млн перебувають на заблокованих (окупованих) територіях без можливості споживання молокопродуктів з підконтрольної Україною території – таким чином, майже 38 % споживачів вітчизняного ринку молокопродуктів тієї чи іншою мірою втратили можливість купувати молокопродукти у довоєнних обсягах, з них більша половина (20 % загальної чисельності споживачів) – взагалі втрачена для ринку;
по-друге, загальним зниженням купівельної спроможності населення внаслідок втрати значної частини доходів – навіть тієї його частини, яка не змінювала місце проживання, – вони суттєво обмежили споживання молокопродуктів порівняно із довоєнним обсягом.
Наразі – станом на середину квітня – чисельність потенційних споживачів молочної продукції у довоєнних обсягах (тобто у перерахунку на довоєнну купівельну спроможність) оцінюється не вище 70 % довоєнного показника. У найближчій перспективі, у разі збереження позитивної ситуації на фронті, вона може зрости не більш як на 8-10 %, тобто зниження проти довоєнного показника становитиме не менш як 23 %.
При цьому, зниження обсягів виробництва молоко-сировини та молокопродуктів в Україні, навіть за найбільш песимістичними сценаріями, не перевищить 17-18 %.
Серед переліку ТКІ немає практично жодної товарної підкатегорії, яка б не вироблялась вітчизняними молокопереробними підприємствами – хіба що окремі види елітних твердих сирів, які явно не відносяться до продуктів повсякденного харчування. Зокрема, вершкове масло, яке чомусь віднесено до ТКІ, виробляється чи не кожним молокозаводом в Україні і класифікувати його як дефіцитний товар складно навіть із великою натяжкою.
“Перестраховка” Мінекономіки у вигляді збереження окремих видів молокопродуктів у переліку ТКІ (зокрема, молока, масла, більшості видів сиру) негативно впливає:
– як на стан валютних резервів країни, які витрачаються фактично марно,
– так і на економіку молочної галузі – адже штучно формується надлишкова пропозиція, не підкріплена належною чисельністю та рівнем платоспроможності споживачів, що призводить до зменшення обсягів реалізації молокопродуктів та зниження швидкості обертання капіталу молокопереробних підприємств.
У зв’язку із вищезазначеним, СМПУ закликає Мінекономіки переглянути доцільність віднесення молокопродуктів до переліку ТКІ.