Експорт значною мірою забезпечує стабільну роботу молочної галузі. У вересні-жовтні минулого року український молочний експорт досяг пікових обсягів. Спрацювали заходи, яких було вжито країнами ЄС – відміна мит і квот.
У травні ж поточного року картина радикально змінилася: у порівнянні з вересневими показниками 2022 року більш ніж удвічі скоротилися обсяги експорту сухого знежиреного, сухого незбираного та згущеного молока, а обсяги експорту масла вершкового знизилися в 4 рази. Але в цілому обсяги експорту деяких видів молочної продукції у II кварталі поточного року знаходяться на рівні показників II-III кварталів довоєнного 2021 року.
Водночас, обсяги імпорту у перших двох кварталах цього року майже вдвічі нижчі за показники останніх двох кварталів 2021 року, що свідчить про суттєве зниження споживання молочної продукції через зменшення чисельності населення та зниження його купівельної спроможності.
Зараз, коли вимушені мігранти повертаються в країну, молочні підприємства України та їх партнери – постачальники сировини, будуть разом докладати зусиль для насичення українського ринку достатнім асортиментом якісної молочної продукції та виробляти продукцію, призначену для експорту. А Спілка молочних підприємств України продовжить працювати над тим, щоб держава створювала для цього належні умови.