Про це заявив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
За його словами, країни світу, насамперед Близького Сходу та Африки, не зможуть обійтися без експортних поставок української сільськогосподарської продукції. Замінити її нічим фізично, у тому числі поставки з країни-агресора чи з будь-якої іншої.
«Ми постачали 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, більше 50% соняшникової олії. Із України в середньому експортувалося 50 мільйонів тонн продукції. У рекордні роки цей показник доходив навіть до 65 мільйонів. Сьогодні немає можливості знайти альтернативу таким обсягам та замінити нашу продукцію. Це неможливо зробити фізично, навіть у перспективі найближчих 3–5 років», – акцентував Тарас Висоцький.
Через блокуванням портів Одеси та Миколаєва Україна може сьогодні експортувати 15–20% від довоєнних показників. Це уже призвело до суттєвого зростання цін на продукцію сільського господарства та її фізичного дефіциту по всьому світу.
Наразі Уряд працює над розширенням фізичного експорту через альтернативні шляхи. До прикладу, в квітні було експортовано в 4 рази більше, ніж у березні.
«Це ще недостатньо, але є суттєвий прогрес. І ми в травні бачимо, що є можливість ще збільшити експортні показники. Тому тут є дві стратегії: перш за все наша перемога і деблокування портів, а друге – розширення цих альтернативних шляхів збуту продукції», – розповів він.
Крім того, Тарас Висоцький наголосив на тому, що представники уряду ведуть діалог з іншими країнами, аби вони дотримувалися ембарго на поставки с/г продукції до росії.