Торговельні мережі заборгували постачальникам більше 3 мільярдів гривень

Український ритейл заборгував постачальникам 3,2 мільярди гривень за продукцію, поставлену після 24 лютого. І річ не лише у збитках, завданих війною.

Про це йдеться у матеріалі Forbes.

Тотальні неплатежі національних роздрібних мереж постачальникам вже давно є найбільшою проблемою у відносинах виробників і ритейлу.

Зазначається, що під час війни мережі почали більш акуратно платити своїм партнерам, оскільки  кількість постачальників зменшилася, а багато з тих, хто залишився, на певний період скорочували виробництво. До того ж стали жорсткішими правила. Уряд ухвалив постанову, згідно з якою термін розстрочки платежу за соціально значущі товари зменшувався до 10 днів. Раніше він міг доходити до майже трьох місяців. 

Нині ж, за словами постачальників, неплатежі повернулися. Станом на початок серпня 2022 року, заборгованість торговельних мереж за товар досягла 4,83 млрд грн. Левова частина – 3,2 млрд грн – борг за продукцію, поставлену після 24 лютого.

Частіше за інших серед неплатників співрозмовники Forbes згадували мережу «Сільпо», яка входить у Fozzy Group. Про те, що компанія іноді довше, ніж це передбачено підписаними документами, розраховується з постачальниками, Forbes розповіли кілька її партнерів.

Про те, що «Сільпо» не платить постачальникам, в інтервʼю Forbes у травні розповідав голова «фінансового» комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. «Є різний бізнес і різне ставлення до країни. Наприклад, мережа АТБ сплачує податки наперед, підтримує країну, – говорив він. – А є «Сільпо», які мають борг перед бюджетом, не подають декларації і не платять постачальникам».

Постачальники вважають причиною затримки платежів у «Сільпо» те, що ритейлер замість того, щоб їм платити, інтенсивно відкриває нові магазини. Так, після 24 лютого мережа відкрила чотири нових «Сільпо» в Ужгороді, Львові, Рівному та Києві.

Є певні проблеми з платежами з боку мереж Varus та Novus, кажуть постачальники. У Novus на момент підготовки статті не надали коментар. У мережі VARUS пояснюють: зараз переживають скрутні часи через те, що під час повномасштабної війни їхній товарообіг зменшився. Мережа скоротилася на 15% через закриття супермаркетів у Донецькій та Запорізькій областях поблизу бойових дій.

Нині ж витрати виробників зросли. Одна з нових статей затрат – в енергобезпеку через атаки РФ на енергетичні обʼєкти в Україні.

До того ж після початку повномасштабної війни багато виробників стикнулися з тим, що сировину доводиться купувати за передоплатою. Зокрема, це іноземні пакувальні матеріали, каже топ великої молочної компанії. «Кредити – дорогі, і взяти їх сьогодні під купівлю сировини складно, – каже Олег Юхновський, голова комітету підприємців АПК при Торгово-промисловій палаті України. – А велика сума обігових коштів залишається у ритейлу на два-три місяці». У серпні 2022-го, за даними НБУ, процентна ставка досягла 16,3% проти 8,9% у серпні минулого року. Під час війни банки майже не кредитують бізнес. Єдина можливість залучення коштів у фінустанов – держпрограма «5-7-9». 

За прогнозами експертів, без обігових коштів невеликі харчові підприємства може чекати сумна доля.