У Західній Європі молоко на вторинному ринку опустилося до мінімальних за останні роки позначок

В ЄС продовжується ціновий тиск на ринку молочної сировини, перспективи по біржовим товарам поки невизначені.

В Західній Європі молоко на вторинному ринку опустилось до мінімальних позначок за останні роки (вартість товару в Нідерландах вже нижче 30 євроцентів). Це говорить як про надлишок пропозиції, так і про проблеми з реалізацією молочних товарів, в т.ч. на експорт. При цьому поточні низькі вартісні рівні сировини на вторинному ринку дозволяють сушити молоко з нормальною рентабельністю і складати товар на склади (свого роду, альтернатива інтервенційним закупівлям).

В Україні ситуація зовсім інша. Сировинний ринок досі тримається в балансі за рахунок збільшення виробництва сирів в останні місяці та відносно низьких запасів вершкового масла. Ціни на сировину досі невигідні для масового виробництва сухого молока та масла і тримаються виключно на попиті сироварів. Різниця в ціні сировини наочно демонструє поточні тенденції попиту-пропозиції в ЄС та в Україні. На графіку – порівняння спотових цін сирого молока і біржових молочних товарів в Україні та ЄС (в євро без ПДВ в базі 3,7/3,2).

Найближчими місяцями ключовим питанням для ціноутворення по сировині в Україні буде діяльність українських торгових мереж – а саме, чи пристануть вони в 2 кварталі на імпортні пропозиції вже суттєво дешевших європейських сирів, а також, чи вдасться українським сироварам використати свої конкурентні переваги на внутрішньому ринку: мобільність по відстрочкам та гнучкість оптових цін.

На поточному тижні різниця вартості українського сирого молока на споті проти ЄС складає +17% (минулий тиждень +12%), різниця ЕМ СЗМ/масло складає -13% (минулий тиждень -15%, за два останніх тижня ціни європейського еквівалента були скориговані вгору).

Джерело: UA-82.5