У жовтні обсяги імпорту молокопродуктів суттєво зросли внаслідок зниження конкурентоспроможності вітчизняної продукції – СМПУ

Загальні обсяги зовнішньої торгівлі молокопродуктами у жовтні-2023 зросли на 17,7 % проти рівня вересня. При цьому, обсяги експорту (у вартісній оцінці) збільшилися лише на 3,6 %, натомість обсяги імпорту – на 26,7 %.
Така реакція ринку молокопродуктів на суттєве здорожчання молоко-сировини, яке розпочалось у серпні та продовжилось в жовтні, зазначає керівник експертно-аналітичної служби Спілки молочних підприємств України Леонід Тулуш.

Причому, зростання цін молоко-сировини в жовтні лише прискорилось, відмічає експерт СМПУ. Насамперед, у жовтні, проти рівня попереднього місяця, суттєво зросли обсяги імпорту молокопродуктів ТП 0405 УКТ ЗЕД – Масло вершкове та молочні жири – у 2,1 рази. При цьому, цього продукту було ввезено в Україну в жовтні в 1,3 рази більше, ніж вивезено. Така ситуація вже давно не фіксувалась – принаймні за період воєнного стану вона не спостерігалась, зазначають в СМПУ.
Більш як на 38 % зросли обсяги імпорту (у вартісній оцінці) молокопродуктів ТП 0401 УКТ ЗЕД – Молоко і вершки не згущені та ТП 0403 УКТ ЗЕД – Кисломолочні продукти ( в т.ч. йогурт), більш як на 15 % – ТП 0406 УКТ ЗЕД – Сири усіх видів. Обсяги експорту останніх у жовтні перевищили 3,2 тис т, сягнувши найвищого значення за увесь період воєнного стану.
Як наслідок, негативне сальдо експорту-імпорту МП у жовтні-2023 суттєво зросло до -$12,1 млн – проти показника вересня на рівні -$7,1 млн. Обсяги імпорту у жовтні у 1,9 рази перевищили обсяги експорту, тоді як у вересні-2023 – лише у 1,5 рази.
Негативне сальдо експорту-імпорту у жовтні-2023 зафіксовано по усіх товарних позиціях молокопродуктів, крім ТП 0401 – Молоко і вершки не згущені (+$0,8 млн) та ТП 0402 – Молоко і вершки згущені (+$3,6 млн).


Довідково: за 10 місяців 2023 р. vs 10 місяців 2022 р.:

  • обсяги зовнішньої торгівлі молокопродуктами знизилися на 9,4 %;
  • обсяги експорту молокопродуктів у вартісному виразі знизилися на 26,1 %.
  • обсяги імпорту молокопродуктів у вартісному виразі зросли на 10,1 %.
  • негативне сальдо експорту-імпорту склало (-$50,5 млн), тоді у 2022 р. воно було позитивним
    (+$24,1 млн).

Суттєве зростання обсягів імпорту молокопродуктів у жовтні відбулось на тлі значного здорожчання молоко-сировини в Україні, що свідчить про суттєве зниження конкурентоспроможності вітчизняної молочної продукції на внутрішньому ринку. У разі, якщо ціни на ринку молоко-сировини не стабілізуються у листопаді-грудні ситуація з експортом-імпортом молокопродуктів може ще більше погіршитись, зазначили в експертно-аналітичній службі СМПУ.