Український бізнес планує зростання виробництва у майбутньому

Такі результати п’ятого Щомісячного опитування підприємств за вересень 2022 року.

Зокрема, як показало опитування, ділове середовище та економічна кон’юнктура продовжують характиризуватися високим рівнем невизначеності. Хоча підприємцям стало легше прогнозувати свою діяльність на наступні три місяці, невизначеність у довгостроковій перспективі зросла.

Суттєво покращились виробничі очікування підприємств. Частка підприємств, які планують зростання виробництва, збільшилась, водночас відсоток тих, що планує його зменшення, залишився майже без змін.

Крім того, у вересні підприємства продовжували відновлювати обсяги виробництва до довоєнного рівня. Зросла частка підприємств, які працюють майже з таким же завантаженням виробничих потужностей, як  було до 24 лютого 2022 року. Також покращилась ситуація з попитом. Зокрема темпи скорочення продажів та нових замовлень скоротились.

Водночас у прогнозах щодо збільшення кількості працюючих бізнес демонструє обережність. У майбутньому керівники підприємств не очікують зростання зайнятості, однак рідше прогнозують зменшення кількості працівників. 

Найбільшими перешкодами у вересні бізнес традиційно назвав зростання цін на сировину й матеріали, складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України та брак обігових коштів. 

Також результати опитування показали, що експортна діяльність продовжує відновлюватись, а серед експортерів зростає оптимізм щодо майбутнього. 

Головними проблемами для експортерів у вересні були черги на західних кордонах України, неможливість здійснювати експорт морем та складні митні формальності.