Рівень спотових цін сирого молока в ЄС помалу стабілізується близько рівня 30 євроцентів (в базі 3,7/3,2). Поточні ціни первинного ринку поки далекі від цього значення — по заявах провідних компаній, квітневі контракти для сирого молока переважно будуть оцінюватися в діапазоні 40−45 євроцентів (знову ж таки, в перерахунку на базу 3,7/3,2).
Значення вартості пари СЗМ/масло в еквіваленті сирого молока прораховується на рівні 34 євроцента (на малюнку), а для пари масовий сир/суха сироватка еквівалент ще нижче. Все це значить, що поки ціни біржових молочних товарів знаходяться на сьогоднішніх позначках, молоко на первинному ринку ЄС буде знижатись в ціні, а рівень споту триматиметься в рамках 30−35 євроцентів (що дозволяє сушити сировину з прибутком).
В Україні про прибуткову сушку молока ніхто поки не думає (з малюнку видно, що поточні рівні сировини на споті генерують розрахунковий збиток для виробників сухого молока та масла-моноліт на рівні -15−20%) і перед сезоном «високого» молока переробники ще поки не знають, що робити з залишками СЗМ та сухої сироватки, які насушили зимою та поки ще не продали. Стратегія «чекаєм росту світових цін, щоби експорт покрив хоча би затрати на виробництво» наразі найбільш популярна у переробників.
На минулому тижні різниця вартості українського сирого молока на споті проти ЄС складає +20% (позаминулий тиждень +22%), різниця ЕМ СЗМ/масло складає -20% (позаминулий тиждень -19%).
Еквівалент молока (ЕМ) — перерахунок актуальної (спотової) вартості біржових молочних товарів в еквівалент базового кілограма сирого молока, з урахуванням витрат і норм виробництва даних товарів.
Джерело: UA-82.5