Вадим Чагаровський про необхідні для підтримки молочної галузі державні заходи

Відбулися громадські слухання “Особливості державної підтримки аграрного сектору у воєнний період” за участі керівництва Міністерства аграрної політики та продовольства, Мінекономіки України, народних депутатів України та асоціацій харчової галузі. Спілку молочних підприємств України представляв Голова СМПУ Вадим Чагаровський. Обговорювали досягнення та проблеми року минулого, а також перспективи поточного року.

Минулий рік, незважаючи на війну, був сприятливим для українського молочного експорту до ЄС, зокрема і через високу ціну сирого молока в країнах співдружності. На світовому молочному ринку високими були ціни на вершкове масло (USD 6000 за тонну). Зараз ситуація зовсім інша, дешевшає сировина, дешевшають і біржові молочні товари (наприклад, ціна вершкового масла впала до USD 4000 за тонну. Вже зараз зрозуміло, що 2023 рік буде складним.

Для забезпечення стабільної роботи молочних підприємств потрібно забезпечити активний попит на молочну продукцію, а для цього молочна галузь потребуватиме державної підтримки. І тому СМПУ підкреслює необхідність участі держави у виконанні наступних завдань.

По-перше, необхідно змінити правила закупівлі харчової продукції через Прозорро для забезпечення   прямої участі виробників продукції в аукціонах. Торги мають відбуватися за безпосередньої участі виробників продукції, а не всякого роду посередників.

По-друге, важливо посилити боротьбу з тіньовим ринком. Для цього потрібно внести відповідні зміни до “Проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання продовольчої безпеки та розвитку тваринництва” № 8290 – дати чітке визначення фальсифікату. Треба також внести зміни у Кримінальний кодекс України, для визнання фальсифікації харчової продукції як “харчового шахрайства”.

Необхідно вже в цьому році запустити програму “Шкільне молоко”, зробивши молоко щоденним доступним продуктом для наших школярів.

Потребує негайного вирішення питання розрахунків торговельних мереж з виробниками, оскільки відсутність операційних коштів ставить під питання стабільність роботи галузі.

Ну і, звичайно, потрібна державна підтримка, щоб створити умови для стримування падіння поголів’я в країні, яке минулого року склало 12%. Спілка молочних підприємств сподівається, що окреслені на засіданні Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики пропозиції буде враховано органами влади, які опікуються забезпеченням країни продовольством, яке потребує стабільної роботи галузі