Вартість сирого молока на споті в Україні на 32% нижче рівнів ЄС

В ЄС вартість біржових молочних товарів демонструє вже стійкий тренд до зниження. Внутрішній і зовнішній попит низький, склади активно заповнюються. 

Еквівалент вартості СЗМ та масла, виражений в молоці, вже на мінімальних значеннях для поточного року (відповідає значенню 1-го тижня цього року – 0,51 євро/кг для бази 3,7/3,2).

Вартість молока на споті «не встигає» зі біржовими товарами, хоча і продовжує активно знижуватись. Як минулого разу писав – цільовий рівень для сировини має бути 0,50 євро/кг, або навіть 0,45 євро/кг, з урахуванням вартості біржових.

Ціни первинного ринку молока в ЄС балансують, але вже є спроби зниження закупівельної вартості в листопаді для певних країн. А в країнах Балтії, наприклад, ціни на сировину знижують вже з вересня (і це не дивлячись на сезонність виробництва).

В Україні ціни на сировину на первинному ринку зростали в другій половині жовтня, спот підтримував цей тренд. Попри те, енергетична криза, спричинена терактами країни-агресора, наразі спровокувала обмеження роботи переробників. Даний факт вивільнив обсяги для вторинного ринку, чим значно знизив ціну спота на поточному тижні.

Вплив зниження вартості біржових товарів в ЄС вже відчувається і на внутрішньому ринку України – діапазон цін СЗМ та масла розширюється за рахунок зменшення нижньої границі.

На поточному тижні спостерігаємо віддалення українських та європейських молочних рівнів. Різниця вартості українського сирого молока на споті проти ЄС складає -32% (минулий тиждень -29%), різниця ЕМ СЗМ/масло складає -27% (минулий тиждень -24%).

Еквівалент молока (ЕМ) – перерахунок актуальної (спотової) вартості біржових молочних товарів в еквівалент базового кілограма сирого молока, з урахуванням витрат і норм виробництва даних товарів.

Джерело: UA-82.5