Відбулися виїзні слухання Комітету ВР з питань земельної та аграрної політики

Відповідно до плану роботи Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики 8 лютого 2024 року у Київській області відбулися виїзні комітетські слухання на тему: «Молочна галузь України: стан, проблеми та шляхи їх вирішення».

Учасники комітетських слухань обговорили основні проблеми молочної галузі, а саме: обмежені можливості експорту української молочної продукції через ЄС, збільшення собівартості виробництва, втрата виробничих потужностей на окупованих територіях, імпорт молочної продукції з ЄС, в першу чергу сирів, відсутність дієвого інструменту кредитування галузі тощо.

Нині галузь опинилася у складній ситуації. Поступове скорочення поголів’я корів вплинуло на обсяги виробництва і продажу молока, змінилася структура і асортимент виробництва молочної продукції, суттєво зменшились обсяги споживання молока та виробів з нього.

В усіх категоріях господарств, станом на 01.01.2024, поголів’я великої рогатої худоби становило 2 168,8 тис. голів, що на 6% менше порівняно з відповідною датою 2023 року; поголів’я корівстановило 1 270,7 тис. голів, що менше до відповідної дати 2023 року на 6,1%.

У сільськогосподарських підприємствах налічувалося 381,1 тис. голів корів (частка у підприємствах – 30%), що на 3,3 % менше до 01.01.2023, у господарствах населення – 889,6 тис. голів (частка у населення – 70%) або на 7,2% менше.

Як зазначив виконавчий директор Спілки молочних підприємств України Арсен Дідур, молочній галузі з точки зору переробки вкрай необхідно найближчі 2-3 роки наростити промислове виробництво молока на мільйон-півтора тонн щорічно. Це цілком реальна задача, якщо цим буде займатися бізнес, законодавець забезпечить належні умови та буде відповідна державна підтримка.

Тому потрібно розробити дієву стратегію, яка б стимулювали ріст тваринництва. Адже як зазначив Президент України, з точки зору забезпечення продуктової безпеки держави ріст тваринництва – одне з найголовніших завдань.

Перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький наголосив, що наразі дійсно є проблеми зі зниженням поголів’я великої рогатої худоби. Але на 2024 рік для аграріїв, які мають від 3 до 100 корів, передбачена державна допомога – 7 тисяч гривень на одну голову.

Крім цього, триває розробка Концепції Державної цільової економічної програми розвитку тваринництва до 2033 року.

Обговоривши проблеми молочної галузі, учасники слухань погодилися з тим, що галузь безумовно потребує прийняття кардинальних кроків та розробки стратегії її подальшого розвитку на рівні міністерств, установ, наукових аграрних установ, бізнесу, а також Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України.

Держава має стимулювати інвестиційну активність в молочному скотарстві, інакше вже в найближчі роки Україна може стати імпортозалежною по багатьох видах молочної продукції. Учасники визнали загрозливою ситуацію із станом забезпечення продовольчої безпеки в частині молочної продукції.

Для розгляду в Комітеті та прийняття рішень було розроблено рекомендації, в яких особливий наголос було зроблено на наступних основних напрямках діяльності:

 ◦ Законодавча підтримка всіх дій, спрямованих на покращення ситуації в галузі – стимулювання збільшення надходження молока-сировини на переробку, скорочення “сірого” ринку тощо;

 ◦ Розробка стратегічних програмних документів стосовно розвитку молочної галузі;

 ◦ Фінансування програм розвитку скотарства, забезпечення фінансування будівництва нових ферм, в тому числі і за рахунок грантів та інших коштів та прозорий контроль використання цих коштів;

 ◦ Врегулювання проблемних питань експорту молочної продукції;

 ◦ Врегулювання термінів розрахунку за поставлену продукцію;

 ◦ Забезпечення доступу до дешевих кредитів з державними гарантіями;

 ◦ Цілеспрямований пошук та освоєння нових перспективних ринків збуту;

 ◦ Подовження термінів повернення валютної виручки;

 ◦ Організація на кордоні окремих черг для автомобілів, що доставляють експортну продукцію.

Спілка молочних підприємств України висловлює подяку всім учасникам слухань за плідну співпрацю та проявлену увагу до проблем молочної галузі та сподівається, що розроблені учасниками рекомендації будуть розглянуті та схвалені Комітетом Верховної Ради України з питань земельної та аграрної політики.