XIV Всеукраїнська конференція з міжнародною участю “Молочний бізнес в умовах війни”

30 листопада 2022

Київ, Прем’єр готель Русь

+ zoom  для зареєстрованих для онлайн участі делегатів

Організатори: Інфагро, Спілка молочних підприємств України.

Шановні колеги, постійні і потенційні делегати конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС!

Багато років поспіль, незмінно в листопаді, ми зустрічалися на цьому заході, щоб отримати корисну інформацію, обговорити галузеві проблеми і просто по-дружньому поспілкуватися з колегами наживо. Такою як колись, конференція вже бути не може, але вважаємо, що її проведення для галузі вкрай необхідно навіть в умовах війни. Проблеми галузі, які ми обговорювали на зустрічах минулих років, виглядають мізерними в порівнянні з викликами, з якими зіткнувся молочний бізнес в цьому році.

Віроломний напад росії на Україну в лютому змінив все в нашому житті, були зруйновані також і плани українських молочників. Ворог окупував території, на яких раніше мирно працювали аграрії-молочники, успішно функціонували молочні заводи. Завдяки героїзму ЗСУ частина територій України була звільнена від окупантів, але і там вони наробили багато лиха – знищені ферми з худобою, пошкоджені молочні заводи. Досі здійснюються ракетні обстріли навіть далеких від фронту територій, завдаючи збитків в тому числі і молочникам.

Проте українські фермери і переробники молока не здаються, впевнено тримаючи свій «фронт», наближаючи Перемогу. Виробники молока навіть в прифронтових зонах ведуть активну діяльність. Заводи переробляють все запропоноване молоко, навіть якщо це економічно невигідно, забезпечуючи продовольчу безпеку країни.

Через війну, за попередніми оцінками, в Україні в поточному році корів стане на 15% менше (1,4 млн голів), на 15% скоротиться виробництво молока (до 7,4 млн т). Переробка молока в 2022 році зменшиться на 17% (до 2,9 млн т). Найбільш суттєве падіння виробництва очікується в категорії свіжих молочних продуктів та сирів, споживання яких істотно скоротиться (свіжих молочних продуктів на 24%, сирів на 30%). Такі песимістичні оцінки базуються на факторі демографічної кризи (втрата територій, міграція) та зменшенні платоспроможності українців через економічну кризу в умовах війни.

Кардинально зміняться розклади в зовнішній торгівлі молочними продуктами. Попри скорочення виробництва і переробки молока, експорт в еквіваленті сирого молока може навіть зрости на 10% до 0,7 млн т. При цьому українські експортери вимушені продавати свою продукцію за цінами значно нижчими за світові через блокування чорноморських портів та втрачені можливості транзиту через ворожі рф чи рб. Прийшлось вибудовувати нові логістичні шляхи для постачання продукції на світові ринки через країни ЄС. Цей процес виявився досить важким і надто вартісним. Проте є і позитивні зміни. Наприклад, дружні країни ЄС на рік звільнили українські товари від усіх квот та мит, що дозволило ряду вітчизняних компаній значно збільшити експорт молокопродуктів в Європу.

За попередніми оцінками, імпорт молочних продуктів в поточному році може скоротитися навіть вдвічі в порівнянні з довоєнним 2021 роком, до 0,3 млн т в еквіваленті молока. Багато компаній-постачальників бояться працювати в країні, де йде війна. Але головна причина таких прогнозів – це ціни на молоко, що в Україні суттєво нижчі, ніж в країнах ЄС, основних постачальниках молочних продуктів.

Великі проблеми виникли під час війни і у внутрішній торгівлі молочними продуктами. Були порушені ланцюги постачання, зруйновані логістичні склади, знищені магазини, виникла проблема браку кадрів. Через ці та інші негативні чинники торговельні мережі часто роблять надто великі націнки на молочну продукцію, не врегульована ще довоєнна проблема розрахунків з постачальниками.

Окрім лиха, спричиненого війною, залишаються невирішеними у нашій молочній промисловості і старі проблеми: низький рівень консолідації, проблеми з управлінням, маркетингом, продажами, слабка державна підтримка…

Але ми віримо в підприємницькі здібності українських виробників, переробників, торговців. Вести молочний бізнес в Україні ніколи легко не було, і завжди працелюбні, відповідальні, кмітливі та винахідливі фахівці галузі знаходили вихід з важких ситуацій. Якщо до тих зусиль, що зараз докладають для збереження галузі молочники, приєднається з належною підтримкою держава, то ситуацію вдасться виправити досить швидко.

Ми сподіваємося, що фахівці галузі та представники компаній, що забезпечують переробників молока технологіями, обладнанням та інгредієнтами, знайдуть можливість 30 листопада взяти участь у конференції МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС 2022 року. Будемо говорити не тільки про поточні проблеми, а і про перспективи розвитку в післявоєнний час.

Будемо раді бачити всіх на конференції
МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС!