Як переживає блекаут молокозавод Юрія (ТМ «Волошкове поле»)

Віталій Пустовіт,, директор молочного заводу Юрія (ТМ «Волошкове поле»

Деякі види молочної продукції на нашому заводі через відключення світла без попередження зіпсувалися. Днями на одній з виробничих ліній ми втратили більше тонни стерилізованого молока. Якщо за день 3-4 відключення, то можна втратити до 10 т продукції. У нас такі випадки бували, і не раз.

На заводі ми маємо дві лінії електроживлення. Коли одну лінію вимикали, автоматично перемикалися на іншу. Зараз цього не відбувається, бо автоматику вимкнули. Тож найбільші проблеми, коли обидві лінії вимикають.

У нас є генератор, закриваємо ним 60% роботи заводу. Взяли в оренду, коштує це чимало, але виходу іншого немає. Ще один купуємо, але наразі є проблеми з поставками.

Ми розуміємо, чому це відбувається, нікого не звинувачуємо. Головне, аби попереджали завчасно, ми б могли підготуватися. На рівні області проводили наради, зробили групу, попередньо вирішили, що у разі планових відключень попереджати виробників за 10-15 хвилин. Але нас це особливо не рятує — так швидко виробництво ми не зупинимо і не переведемо на генератор.

Як це впливає на собівартість виробництва? Напряму, це додаткові витрати, на генераторах дорожче працювати. До того ж з 1 грудня енергетика дорожчає.

Якщо розкласти наші витрати, то основна стаття, зрозуміло, це сировина — 70%. У решту 30% входить енергетика та інші затрати. Але частка енергоскладової зростає. Нам доведеться це розповсюджувати на кінцеві ціни. Поки не збільшували, але це питання на розгляді. Десь на 5% ціна зросте. Це пов’язано не лише з енергетикою, бо і фермери піднімають вартість молока. І не на 10-20 копійок, а на 50. Якщо перевести це підняття разом з вартістю доставки та іншими витратами, то ціна молока виросте десь на 1 грн.

Ми не унікальні в цій ситуації, вона плюс-мінус однакова у всіх молокозаводів. Хоча нас рятує генератор. Бо я знаю заводи, які працюють по дві годин на добу, хтось по вісім годин. А деякі взагалі не можуть запуститися. Молочне виробництво — це тривалий процес, не можна на годину запуститися і відключитися.

Джерело: Latifundist