Валерій Ткачов, заступник директора департаменту комерційної роботи Укрзалізниці
Для молочних підприємств цікавими можуть бути перевезення критими вагонами, контейнерними поїздами та контрейлерами.
На початку війни криті вагони були в дефіциті, їх активно використовували для гуманітарних вантажів. Наразі такої проблеми вже немає, тому молочні компанії можуть застосовувати їх для перевезень. До того ж ціни на криті вагони знизилися на хвилі зменшення попиту.
Ще один спосіб перевезення молочної продукції – це морські контейнери, які транспортуються залізницею. В Європі контейнери – дуже розвинений вид перевезення: понад 50% вантажів транспортуються саме так і по воді, і залізницею. В Україні ж рівень контейнерізації нині становить лише 2,7%. У нас недостатньо терміналів, не вистачає фітингових платформ, немає нормального обігу контейнерів.
Це пояснюється тим, що до війни у нас була сировинна економіка. Ми звикли перевозити великі партії составами – зерно, руда…
Але я бачу, що для молочників контейнери – один із виходів: завантажити контейнер в Україні, довезти до Європи, а там будь-яким видом транспорту можна перевезти.
Укрзалізниця наразі працює над запуском контейнерних поїздів.
В Україні для залізничних вантажоперевезень не існує чіткого графіку, вони відбуваються за остаточним принципом – у пріоритеті рух пасажирських поїздів за розкладом. Але для контейнерних поїздів у нас раніше був такий інструмент. Ми розуміємо, що необхідно рухатися в бік Європи, де все перевозять у контейнерах.
Також Укрзалізниця хоче розвивати контрейлерні перевезення: коли на платформу заїжджає вантажівка (з тягачем або без) і ми її перевозимо. Для молочної галузі такі варіанти можуть бути цікавими.
Джерело:AgroTimes